Facebook Google+ Twitter

Druga tura wyborów w Lublinie. Krzysztof Żuk prezydentem miasta

W Lublinie, największym polskim mieście po wschodniej stronie Wisły, do wyboru prezydenta było potrzebne kolejne głosowanie. W drugiej turze wyborów zmierzyli się Lech Sprawka z PiS oraz Krzysztof Żuk z PO. Wygrał Żuk, dostał 54,61 procent głosów. Sprawka przegrał, z niezłym wynikiem 45,39 proc.

Sonda

Czy odpowiada Ci wybrany wczoraj prezydent Twojego miasta?

Kandydat PiS Lech Sprawka. / Fot. Materiały ze strony kandydataPierwsza tura wyborów w Lublinie pokazała, że siły Prawa i Sprawiedliwości oraz Platformy Obywatelskiej, są rozłożone bardzo równomiernie. Na Lecha Sprawkę z PiS zagłosowało 34564 lublinian, czyli 31,87 proc. wszystkich głosujących, a na Krzysztofa Żuka z PO 33773, czyli 31,15 proc. O zwycięstwie Sprawki w pierwszej turze zadecydowało zatem tylko 791 głosów.Kandydat Prawa i Sprawiedliwości Lech Sprawka, od 2007 roku jest posłem na Sejm RP. Jest mocno związany z systemem edukacyjnym w Polsce, pracował m.in. w Ministerstwie Edukacji Narodowej i w Kuratorium Oświaty w Lublinie. Został wyróżniony Medalem Komisji Edukacji Narodowej oraz nagrodą Ministra Edukacji Narodowej.

Kandydat Platformy Obywatelskiej Krzysztof Żuk to wiceprezydent Lublina do spraw Rozwoju i były wiceminister Skarbu Państwa w rządzie Donalda Tuska. Jest doktorem nauk ekonomicznych, uczestniczył we wprowadzeniu kopalni Bogdanka na Giełdę Papierów Wartościowych.

Dla obu kandydatów kluczowe będzie przejęcie głosów polityków, którzy już odpadli z walki o stanowisko prezydenta Lublina. Chodzi przede wszystkim o Izabellę Sierakowską, która zgromadziła 17,92 proc. głosów i Zbigniewa Wojciechowskiego z 14,13 proc.

Już wiadomo, że Zbigniew Wojciechowski poprze w II turze kandydata PO. - Dzisiaj Krzysztof Żuk zaproponował mi objęcie funkcji zastępcy prezydenta Lublina, oczywiście po wygraniu wyborów prezydenckich w Lublinie. Propozycję tę przyjąłem z wielką satysfakcją - napisał na swojej stronie internetowej Wojciechowski. Żuka poparł również kandydat SLD - Jerzy Gryz. Na razie nie wiadomo kogo poprze Izabella Sierakowska z Socjaldemokracji Polskiej.

Zwycięzca II tury wyborów zastąpi na stanowisku prezydenta Lublina Adama Wasilewskiego, który cztery lata temu pokonał, również w "dogrywce", Izabellę Sierakowską. Sierakowska startowała także w tegorocznych wyborach, jednak zdobyła tylko 17,92 proc. głosów i nie zakwalifikowała się do II tury. Ustępujący Adam Wasilewski to założyciel lubelskiej Platformy Obywatelskiej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Brawo Lublin i Lublinianie. Udowodniliśmy, że jesteśmy ludźmi na poziomie/"wykształciuchami"/ a nie "strasznymi mieszczanami" z wiersza Tuwima.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Ja
  • Ja
  • 05.12.2010 12:00

kiedy druga tura?

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jan Janek
  • Jan Janek
  • 03.12.2010 13:29

Pani Sierakowska okazała się hipokrytką popierając Żuka, najpierw jest przeciw budowy stadionu a teraz popiera osobę która koniecznie tego chce... Sprawka to jedyny człowiek, który jest za ludźmi, PO już pokazało przez 4 lata na co na niego stać...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Lublin to "matczysk wyborczy PiS-u". To jedyne miasto wojewódzkie gdzie wygrał Jarek i gdzie w Radzie Miasta ma przed wagę PiS. Choć z drugiej strony jest to miasto kilkudziesięciu tysięcy studentów i Kandydat do Europejskiej Stolicy Kultury.

Komentarz został ukrytyrozwiń
tomy
  • tomy
  • 02.12.2010 14:50

cyt. "CZAS ODSUNĄĆ PLATFORMĘ JUŻ WSZYSTKO ZAGARNEŁA MOŻE NIECH KTOŚ INNY ZACZNIE RZĄDZENIE I POKAŻE ŻE MOZE BYĆ LEPIEJ"

problem w tym, że PIS już rządził dwa lata i czkawkę po tych rządach mamy do dziś!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Przemek Leniak
  • Przemek Leniak
  • 02.12.2010 09:12

Sierakowska gdyby wykazała sie rozsądkiem nie poparłaby nikogo...
jak jednak wszyscy oczekują tuż przed ciszą wyborczą poprze ona kandydata PiS...
tak głoszą lubelskie plotki...
...
tymczasem nie jest prawdą ze poparcie tego czy innego polityka jest kluczowe
kluczowe jest poparcie wyborców...

Komentarz został ukrytyrozwiń
MAJA
  • MAJA
  • 01.12.2010 22:09

CZAS ODSUNĄĆ PLATFORMĘ JUŻ WSZYSTKO ZAGARNEŁA MOŻE NIECH KTOŚ INNY ZACZNIE RZĄDZENIE I POKAŻE ŻE MOZE BYĆ LEPIEJ

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.