Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

10732 miejsce

Druga tura wyborów w Poznaniu. Ryszard Grobelny prezydentem miasta

W II turze wyborów w Poznaniu Ryszard Grobelny, niezależny kandydat, zdobył 68,74 proc. głosów - podaje www.poznan.gazeta.pl. Grzegorz Ganowicz zdobył 31,26 procent głosów.

 / Fot. Radomil, GNU Free Documentation License5 grudnia odbędzie się II tura wyborów samorządowych. W Poznaniu, o fotel prezydenta miasta, walczyć będą Ryszard Grobelny i Grzegorz Ganowicz. Grobelny w pierwszej turze uzyskał wynik 49.52 proc. i był bardzo blisko zwycięstwa. Ganowicz uzyskał jedyne 21.53 proc. głosów poparcia.

Ryszard Grobelny jest kandydatem niezależnym, początkowo miał startować z listy wyborczej PO, jednak tak się nie stało. Funkcję prezydenta miasta pełni nieprzerwanie od 1998 r.Jeżeli wygra - będzie to już jego czwarta kadencja. W 2002 r. występował jako kandydat popierany przez Platformę Obywatelską, w trzeciej kadencji jako kandydat niezależny pokonał kandydatkę PO - przypomina portal onet.pl

W latach 1990-2002 pełnił funkcję radnego miasta Poznania, w pierwszej kadencji występował z listy Komitetów Obywatelskich, potem z Samorządnej Wielkopolski i Unii Wolności.

Jego hasłem wyborczym jest "Jeszcze więcej dla Poznania". Jeżeli wygrałby, planuje unowocześnienie komunikacji miejskiej, inwestycje w zdrowie, sport i kulturę.

Startującym w II turze, konkurentem Grobelnego jest Grzegorz Ganowicz. To kandydat Platformy Obywatelskiej, obecny przewodniczący Rady Miasta Poznania. Od 2004 r. jest członkiem PO. Jego hasłem jest - "Dobra Zmiana". Planuje on skupienie się na kulturze, rozwoju transportu publicznego, odnowieniu i ożywieniu centrum w Poznaniu.

Druga tura wyborów w 738 miastach i gminach

Jak podaje portal naszemiasto.pl we wtorek, szef poznańskiego SLD - Tomasz Lewandowski wezwał do głosowania na kandydata Platformy - Grzegorza Ganowicza. - Nie ufamy Ryszardowi Grobelnemu - mówił Lewandowski, podkreśla, że SLD miało lepszego kandydata, jednak nie przeszedł on do drugiej tury.

Grzegorz Ganowicz, w oficjalnym oświadczeniu zobowiązał się do realizacji niektórych planów Sojuszu Lewicy Demokratycznej, m. in. utworzenia w Poznaniu dodatkowych miejsc w żłobkach i przedszkolach oraz zwiększenia oferty Domów Pomocy Społecznej dla osób starszych.
- Razem z PO mamy w radzie większość, która może punkty te wprowadzić do budżetu na rok 2011 - twierdzi Lewandowski.

Wielkopolscy senatorowie i posłowie Platformy Obywatelskiej, również popierają i zachęcają do głosowania na swojego kandydata. - Ganowicz to jest osoba, która zna wszystkie sprawy miasta od podszewki, jest doświadczonym samorządowcem. Ma o wiele ciekawszą wizję rozwoju miasta. Jest jednym z liderów PO, więc ma za sobą też wsparcie całej partii. Ma też, przez to szanse na większą skuteczność w działaniu - stwierdził w poniedziałek Rafał Grupiński, lider wielkopolskiej Platformy Obywatelskiej.

Sam Ganowicz uważa, że tak wysokie poparcie dla jego konkurenta - Ryszarda Grobelnego, wynika, tylko i wyłącznie, z "przyzwyczajenia" mieszkańców miasta.

Grzegorza Ganowicza popierają również znane osobistości - poznański aktor Michał Grudziński oraz Wojciech Fibak - biznesmen i były tenisista.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

lola rympała
  • lola rympała
  • 05.12.2010 20:40

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.