Facebook Google+ Twitter

„Drugi Katyń”. Nieodpowiedzialne porównanie

Współautorzy: Barbara Podgórska

Media, nie tylko rodzime, ochoczo podchwyciły i rozpowszechniają nieodpowiedzialne porównania w rodzaju „drugi Katyń” czy „Katyń 2010”.

Tym samym stawiany jest znak równości między zaplanowaną zbrodnią stalinowskich, sowieckich oprawców, którzy świadomie, z premedytacją zgotowali krwawą rzeź tysiącom Polaków, a straszliwym wprawdzie, ale losowym wypadkiem, kosztującym 96 istnień.

To zestawienie moralnie, medialne, politycznie i pod każdym innym względem niewłaściwe, by nie powiedzieć, szkodliwe.

Bowiem u podnóża owego porównania tkwi obwinianie Rosjan, za wszystkie, zawinione, czy niezawinione, tragiczne doświadczenia naszego narodu.

Są to, powtarzam, porównania nieodpowiedzialne, wobec znaczącego faktu politycznego, jaki dokonał się w Katyniu w przeddzień okropnej katastrofy pod Smoleńskiem. Wobec bezprecedensowego, chyba przez mało kogo oczekiwanego, posunięcia władz państwa rosyjskiego, które po raz pierwszy oddało cześć pomordowanym Polakom i własnym obywatelom, ofiarom stalinowskiego ludobójstwa, choć, oczywiście słowa o tym ludobójstwie nie padły. Ale wcześniej czy później padną! Wobec równie bezprecedensowych wystąpień prezydenta Miedwiediewa i premiera Putina, wyrażających ból i jedność z narodem polskim. Wobec ludzkich odruchów współczucia milionów obywateli Rosji, porażonych tym, co się w stało sobotniego ranka. Wobec bezprecedensowego, powtarzam po raz kolejny i jeszcze powtórzę to słowo, wyjątkowego na skalę światowa wydarzenia - ogłoszenia żałoby narodowej w Rosji. Wobec bezprecedensowego faktu, że na czele państwowej komisji badającej katastrofę stoi sam Władimir Putin, były prezydent a obecny rosyjski premier.

Jest nieodpowiedzialnym zabiegiem kładzenie na jednej szali straszliwej zbrodni, o której prawdę starannie tuszowano i z premedytacją gmatwano przez dziesiątki lat oraz zbiegu tragicznych, nieprzewidywalnych okoliczności, które doprowadziły do lotniczego wypadku. Takie wypadki (biorąc pod uwagę rozmiar) zdarzają się i będą się dziać na świecie, a strona rosyjska od samego początku, najstaranniej współdziałając ze strona polską, na oczach światowej opinii publicznej, stara się dogłębnie i szybko wyjaśnić.

To, że w wypadku tym zginęło wielu czołowych polityków polskich i prezydent – głowa państwa, takich porównań w niczym nie uzasadnia. Bo jeśli to ma być drugi Katyń, to kto nam ten Katyń wyrządził? Kto jest winien tej hekatombie? Znowu Rosjanie?

Powie ktoś, że podobne porównania mają wymiar przenośny, symboliczny. Odpowiadam dobitnie: jest to symbolika szkodliwa, nieuprawniona. bezsensowna. Niepotrzebne są nam symbole niweczące to dobro, które po środowym spotkaniu Putina i Tuska na miejscu katyńskiej zbrodni, dopiero zaczyna kiełkować. I które może wreszcie doprowadzi niebawem do prawdziwego wyznania winy i przebaczenia.

Ze wszech stron, po przeogromnej tragedii płyną wezwania o refleksję, o umiar w sądach, o powściągnięcie emocji. Zdobądźmy się więc na refleksję nad wypowiadanymi niepotrzebnie słowami. Nie gódźmy się na nie!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (16):

Sortuj komentarze:

ano właśnie...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Redaktorze, dziękuję za głos rozsądku. Zgadzam się z Panem, że są to porównania, nawet w przypadkowych zlepkach słownych, nieodpowiedzialne. Chyba mamy podobną wrażliwość na niestosowność budowania takich "symboli". Dwa dni słuchałam telewizyjnych relacji i za każdym razem, kiedy padały takie sformułowania, odczuwałam niepokój. Pisząc swoją opinię świadomie użyłam zwrotu "tragedia pod Smoleńskiem". Żeby nie jątrzyć, bo taka postawa nie prowadzi do niczego dobrego.
Trzeba zbadać przyczyny wypadku, oddać hołd poległym i pomóc osieroconym. Trzeba wyciągnąć z tragedii wnioski na przyszłość. I, jak napisał znajomy internauta z Hiszpanii, ...ten cholerny ból należy rozcieńczyć w rzece nadziei...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie wiem, czy się śmiać,czy płakać,czytając wypowiedź posła A.Górskiego?.
Jakoś sobie to tłumaczę.Więc;
-jaka gazeta(dziennik),taka wypowiedź,
-wszędzie mus być jakiś polityczny rynsztok....np;Rosjanie mają Żyrynowskiego, my Górskiego,
-A.Einstein"Dwie rzeczy są nieskończone-Wszechświat i ludzka głupota.Co do pierwszej istnieją jeszcze wątpliwości."

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie róbmy Sławo, nie róbmy...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Sa osobami publicznymi i muszą pamietać, że w świat leci każde słowo. Jeśli osoba będąca w Katyniu - wobec wiadomości, że samolot podchodził do lądowania we mgle - mówi, że była piękna pogoda, to przeciętny człowiek nie biegnie konfrontowac rzeczy z mapą i lotniczmi komunikatami o pogodzie.
To nie jest Rafale "drugie dno" - z pewnoscia nie powiedziała tego z ukryta intencją. Ale bezmyslnie rzuciła hasło do powątpiewania na temat prawdziwości komunikatów o mgle. To własnie mam na mysli.

Komentarz został ukrytyrozwiń

To niestety niektóry posłowie z PiS zrobią II Katyń i to na miejscu w Polsce. To smutne ale oni oprócz bólu który towarzyszy wszystkim dodatkowo są chorzy z nienawiści.
Wiem że wybory prezydenckie bedą totalną jazdą i jak zakładam jexdzic będzie PiS po reszcie.
Mam nadzieję że Jarosław Kaczyński wycofa się z walki o fotel. Chociaż namawiających go do startu w szranki będzie wielu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie doszukiwałbym się Jadziu drugiego dna w tej wypowiedzi. Dla tych ludzi to były najważniejsze osoby, ich przyjaciele i koledzy - pozwól im nie rozumieć.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Rafale - osoby, ktore nie posługuja sie językiem konfrontacji potrafia zasiac w sposób bardziej wyrafinowany niepokój, watpliwości i pobudzic do spekulacji. Oto wypowiedź pani Szczypińskiej:
" W Smoleńsku byliśmy o godz. 4 rano, a potem pojechaliśmy do Katynia i wszędzie była piękna pogoda. Nie rozumiem tego wszystkiego." http://www.gk24.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20100410/KRAJ02/799890507
Blondynka "nie rozumie" - ale puszcza pawia - "była piękna pogoda"!

Komentarz został ukrytyrozwiń

.........ręce opadają:(

Komentarz został ukrytyrozwiń

Poseł Górski słynie Jadziu ze spiskowych teorii i momentami mam wrażenie, że rozum mu odbiera w sytuacjach trudnych - nawet Macierewicz we wczorajszych wypowiedziach unikał języka konfrontacji, jak widać Górskiemu nic już nie pomoże.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.