Facebook Google+ Twitter

Drugi kierunek płatny. Prezydent podpisał ustawę o szkolnictwie wyższym

5 kwietnia prezydent Bronisław Komorowski ma podpisać nowelizacje ustaw dotyczących szkolnictwa wyższego. Na mocy zmian studenci zapłacą za studia na drugim kierunku, a wykładowcy będą mogli pracować maksymalnie na dwóch etatach.

 / Fot. Polimerek, GNU C.C 3.0Pomimo wielu głosów sprzeciwów płynących ze środowiska akademickiego, prezydent Bronisław Komorowski popisze nowelizację ustaw w tym m.in ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym. Na mocy tej ostatniej drugi kierunek studiów z założenia będzie płatny.
Za drugi kierunek nie będą musieli płacić tylko najlepsi studenci. Po zakończeniu każdego roku akademickiego wyniki "podwójnych" studentów będą weryfikowane. Ci, którzy uzyskają średnią równą progowi stypendialnemu, zostaną z opłat zwolnieni.

Rektorzy: Nowelizacja ustawy doprowadzi do upadku szkół niepublicznych

Zmiany dotyczą także tzw. wieloetatowości. Jak podaje tvn24.pl, na mocy ustawy wykładowcy na stałe zatrudnieni na uczelniach publicznych będą mogli pracować tylko w jeszcze jednej placówce naukowej lub akademickiej. Na drugi etat będą musieli jednak uzyskać zgodę rektora. Nowelizacja reguluje także kwestię nepotyzmu. Miedzy osobami spokrewnionymi lub spowinowaconymi nie będzie mogła występować zależność przełożony-podwładny. Zdjęcie ilustracyjne / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Wikipedia_presentation_at_Uni_Vinnytsya_03.jpgOgraniczenie to nie będzie dotyczyło tych pracowników, którzy swoją funkcję objęli w wyniku wyborów.
Podpis prezydenta wprowadzi za to większą swobodę w tworzeniu nowych kierunków studiów oraz ich programów.

Studenci w całej Polsce będą protestować przeciw płatnym studiom

Nowelizacje dotyczą także ustawy o stopniach i tytule naukowym. Zlikwidowane zostanie stanowisko docenta, zaś adiunkt oraz asystent będzie mógł być zatrudniony na okres maksymalnie ośmiu lat. Jeśli przez okres zatrudnienia nie uzyska wyższego stopnia naukowego, czeka go degradacja.

Znowelizowane ustawy wejdą w życie 1 października 2011 roku.

Piąta edycja konkursu Dziennikarz Obywatelski 2010 Roku trwa! Dołącz, wygraj 10 tysięcy

Przeczytaj także:
Płatna edukacja - kwestia do przedyskutowania
Edukacja wyższa nareszcie płatna?
Ostatnia szansa na bezpłatny drugi kierunek studiów?

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (43):

Sortuj komentarze:

assola
  • assola
  • 06.09.2011 14:51

Paweł Jędrasiak: A co w tym złego, że ktoś kto ma 30 lat studiuje? Zapewne przy okazji pracuje, utrzymuje się i chce poszerzyć swoje możliwości i horyzonty - na zachodzie czy w Ameryce to normalne, że ludzie na przykład kończą prawo i zmieniają ścieżkę kariery w wieku 40 lat. Tylko u nas przez takich prymitywnych troglodytów jak pan redaktor jest to temat do kpin. Pewnie, taki 30 latek to już tylko do trumny się nadaje. Cóż za prymitywizm i ciemnogród panie redaktorze! Wstyd!

Komentarz został ukrytyrozwiń
alexis
  • alexis
  • 10.08.2011 18:23

Oczywiscie znowu mamy pod gore To panstwo a raczej politycy nim rzadzadzy nie mysla w ogole o ludziach To normalne ze kazdy chce miec jak najwieksze kwalifikacje a dlaczego?bo znalezienie dobrej pracy graniczy z cudem i na dodadek dobrze platnej Jak by Pan Prezydent o tym wiedzial to zrobil by cos aby bylo nam latwiej a tu prosze nastepny psikus Nie dosc ze brak stypendium to jeszcze plaic za drugi kierunek ciekawa jestem z czego nie dziwie sie ze coraz wiecej mlodych woli studiowac za granica i coraz wiecej ludzi wyjezdza po studiach(polskich) tam maja normalne zycie a tu co Tylko klepac biede Teraz my wszyscy studenci mozemy podziekowac Panu za swoj popis roku

Komentarz został ukrytyrozwiń
Monika
  • Monika
  • 03.07.2011 20:46

Na pewno na najbliższe wybory pójdę i nie zagłosuje na tych co przychylają się do takich rzeczy nie wiedząc gdzie oszczędności budżetowe robić .

Może szanownym osobą z tego grona przydałby się drugi kierunek studiów ( bezpłatnie oczywiście), który wzbogaciłby ich światopogląd , wiedzę i znaleźli by lepsze rozwiązania poprawy finansów Państwa niż okaleczanie polskiej edukacji.

Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń
Monika
  • Monika
  • 03.07.2011 20:20

A co z tymi co w trakcie studiów stwierdzą , że jednak powinni obrać inny tor kariery, albo sytuacja rodzinna , materialna wymusiła przerwanie studiów?
Zajęli się oni np. pracą zarobkową, byli podatnikami, dzięki którym inni mogli studiować i teraz chcieli wrócić na studia ale na innym kierunku bardziej związanym z ich obecną działalnością. To koszmarne... tyle poodprowadzałam się podatków, a teraz nie mam prawa poszerzyć swojej wiedzy studiując bezpłatnie na innym kierunku niż tym co pare lat temu sobie obrałam i który w obecnej sytuacji jest tylko raczej stratą czasu choć może troche na początku pozwolił mi rozinąć obecna działalność.
Pozdrawiam gienialnych twórców ustawy i ich sposobów na wyjście z kryzysu ale to tylko zabija możliwości przyszłej gospodarki, która dzięki temu mogłaby poprawić rynek.
Np. Osoba po studiach związanych z ekonomią -finansami w połączeniu z innym kierunkiem studiów np. technicznym z powodzeniem mogłaby założyć czy prowadzic tak dobrze firmę z której Państwo mogłoby wyciskać niezłe podatki :) . Nie koniecznie tylko ludzie z wysokimi średnimi mają do tego smykałkę, często to tylko łatwość w zapamiętywaniu nowych rzeczy, co nie wiąże się z przedsiębiorczością . Często koncepcja studiowania na dwuch kierunkach nie wynika z chęci bycia podwójnym -wybitnym specjalistą, a raczej poszerzenia wiedzy w innym temacie, który można wykorzystać w aspekcie tego pierwszego.
Uważam, że jeśli można studiować drugi kierunek bezpłatnie jeśli osiąga się daną średnią ocen ,
to tym bardzie ustawa ta powinna zawierać możliwość studiowania na drugim kierunku bezpłatnie osobie czynnej zawodowo jeśli jej rodzaj pracy lub działalność wiąże się z tym drugim obranym profilem.
Moim zdaniem to bardziej uzasadnia podjęcie drugiego kierunku studiów, niż łatwość w osiąganiu wysokiej średniej.

Komentarz został ukrytyrozwiń
kwejku
  • kwejku
  • 21.06.2011 20:15

Ja jestem studentka (po 2 roku) otrzymuje stypendium naukowe 450zl, oraz unijne 800zl od tego roku chcialam rozpoczac nowy kierunek, zeby brac stypendium rowniez na drugim kierunku. I jezeli ktos mowi, ze ustawa jest mobilizacja to znaczy, ze nie wie o czym mowi. A co do studiow...to jesli ktos "osiedlil sie" na kierunku filologia polska, historia, itd. to raczej pretensje powinien miec do siebie, ze sie nie uczyl i stac go tylko na tyle. Bo nie oszukujmy sie, dzis nikt nie studiuje dla przyjemnosci, no chyba ze jest idiota ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń
kejt
  • kejt
  • 08.06.2011 16:06

jak ktoś się uczy to nie będzie musiał płacić, większa motywacja do nauki. A poza tym pracy po studiach które możesz brać dwa lub trzy kierunki na raz zwyczajnie nie ma. Polecamy zawodówki i technika, gdzie również można się uczyć i być wykształconym i mieć dobrą pracę później! Poza tym dopóki nie będzie szczegółów ustawy ile trzeba płacić nie wiem czy jest się czym przejmować...

Komentarz został ukrytyrozwiń
mili
  • mili
  • 04.06.2011 08:36

miejmy nadzieje ze ta skandaliczna ustawa zostanie zniesiona jak najszybciej to niedorzeczne zeby przy tak duzym bezrobociu wśród mlodych ludzi blokowac im prawo do nauki , brawa dla tych studentow ktorzy glosowali na PO a teraz kręcą nosem bo nie chca płacić za drugi kierunek!!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
kasia
  • kasia
  • 06.05.2011 17:17

a teraz jeszcze zmiany w przyznawaniu stypendiów naukowych...

Komentarz został ukrytyrozwiń
studentka
  • studentka
  • 23.04.2011 00:07

Zamykacie nam szansę na lepsze życie! Nie każdego stać na opłatę za studia, a w dzisiejszych czasach trudno o zatrudnienie, więc chyba nie dziwne, że każdy walczy o większe kwalifikacje!!! YHHHH aż brak mi słów na tę niesprawiedliwość, jak zwykle chwała bogatym!

Komentarz został ukrytyrozwiń
...
  • ...
  • 13.04.2011 01:33

Tą decyzją Komorowski podpisał na siebie wyrok jakim jest przegrana w następnych wyborach prezydenckich.