Facebook Google+ Twitter

Drugi polski Grunwald także organizuje obchody 600-lecia bitwy

W Polsce istnieją 2 wsie o nazwie Grunwald: jedna "właściwa", druga, mniejsza, bo licząca zaledwie 60 mieszkańców, leży w województwie łódzkim. Jej mieszkańcy również organizują uroczystości związane z 600-leciem bitwy!

100-lecie wsi Grunwald. / Fot. Materiały promocyjneW Polsce istnieją 2 wsie o nazwie Grunwald: jedna położona jest w województwie warmińsko-mazurskim (to właśnie w odległości 2 km od niej znajduje się pole, na którym stoczono średniowieczną bitwę), druga, mniejsza, bo licząca zaledwie 60 mieszkańców, leży w województwie łódzkim, w gminie Aleksandrów Łódzki.

Zadzwoniłam do Urzędu Miejskiego w Aleksandrowie Łódzkim, aby zapytać, czy w związku z tym, że dziś jest rocznica, a wieś nosi tą samą nazwę, co sławne pole bitwy, organizowane są jakieś uroczystości. Jakież było moje zdziwienie, kiedy dowiedziałam się, że owszem, przygotowywana jest rekonstrukcja bitwy!

Uroczystość związana jest nie tylko z przypadającym jubileuszem, ale również z innym ważnym dla mieszkańców wydarzeniem: w tym roku wieś obchodzi 100-lecie nadania nazwy „Grunwald”. Impreza przewidziana jest na 24 lipca, poprowadzi ją historyk specjalizujący się w tematyce średniowiecza, a za część muzyczną odpowiadał będzie zespół muzyki dawnej, który stworzy odpowiednie tło dla walki.

Za część rekonstrukcyjną odpowiada Inowłodzkie Bractwo Rycerskie, ale organizatorzy liczą na przybycie dodatkowych zastępów zbrojnych, ponieważ impreza ma charakter otwarty. Wojowie, dawni rzemieślnicy - wszyscy zostaną przywitani z otwartymi ramionami. Zaplanowany jest m.in. indywidualny turniej rycerski, w ramach którego przewidziane są: turniej łuczniczy, pokaz konny, rzut toporem i indywidualne potyczki rycerskie. Poza głównym programem, na terenie wydarzenia będzie można obserwować namiastkę życia z dawnych czasów: obozowisko i stragany rękodzielników. Dostępny będzie także catering oraz park rozrywki dla najmłodszych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.