Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Drugie expose premiera. Sytuacja wymaga przełomowych decyzji

Stanisław Cybruch
Stanisław Cybruch
Opozycja nieustannie łamie sobie głowy nad tym, co i kiedy powie premier Donald Tusk w tzw. drugim expose po zeszłorocznych wyborach. Z kręgów rządzącej Platformy słychać, że będzie ono konkretne, mocne, broniące gospodarkę i miejsca pracy.

Politycy Platformy przekonują zainteresowanych, w tym głównie opozycję, że premier Donald Tusk pod koniec września lub na początku października przedstawi "drugie expose" w Sejmie, w którym zdecydowanie zaakcentuje rolę gospodarki i walkę z kryzysem. Premier będzie mówić również o systemie wsparcia dla małych i średnich firm, i o działaniach na rzecz zmniejszenia bezrobocia.

Kolejną ważną częścią wystąpienia, zdaniem polityków PO, będzie "kontekst europejski": przede wszystkim walka o budżet Unii Europejskiej na lata 2014 - 2020, a także przyszłość Unii Europejskiej.

Wystąpienie będzie miało charakter informacji o dalszych planach rządu. W nawiązaniu do istniejącej sytuacji, informacja ma być przełomowa. Zdaniem premiera "najbliższe trzy lata będą wymagały kompetencji, odwagi i twardości". W tym też duchu należy oczekiwać treści wystąpienia.

Przewodniczący sejmowej komisji finansów publicznych, Dariusz Rosati, powiedział dziennikarzom, że podstawowym zagadnieniem w wystąpieniu premiera ma być gospodarka, w tym - mimo coraz gorszej sytuacji ekonomicznej w Europie - utrzymanie wzrostu PKB Polski, w najbliższych latach.

Szef komisji finansów, Dariusz Rosati, zapowiedział, że "z całą pewnością premier przedstawi kolejny program reform, uszczegółowienie tego, o czym mówił w sejmowym expose (przed rokiem). Do tego dołoży działania i decyzje, które będą wynikały z sytuacji międzynarodowej - z sytuacji kryzysowej w strefie euro. To będzie przemówienie o znaczeniu strategicznym" - podkreślił. Jednocześnie - jak dodał poseł Rosati - obok działań reformatorskich rządu, premier przedstawi działania nakierowane na ochronę Polski przed skutkami kryzysu.

Zdaniem Dariusza Rosatiego, przemówienie szefa rządu będzie ważnym impulsem w przyspieszeniu reformowania państwa i podjęcia tematów, które były dotąd "politycznie trudne i wszystkie poprzednie rządy obchodziły je szerokim łukiem". "Odpowiedzialny lider nie może ukrywać się przed podejmowaniem trudnych, niepopularnych tematów" - zaakcentował. Jego zdaniem, premier przedstawi także "program oszczędności" - podaje serwis gazetaprawna.pl.

Szef sejmowej komisji skarbu, Adam Szejnfeld z PO dodaje, że premier zaprezentuje "plan działań antykryzysowych", które mają chronić przedsiębiorców i gospodarkę, przed dalszym pogłębieniem rozwoju gospodarczego i ogłosi plany osłonowe, które będą chronić obywateli, szczególnie najsłabszych. Propozycje te mają służyć zarówno większemu bezpieczeństwu miejsc pracy jak i celom prorozwojowym firm.

Drugą ważną częścią wystąpienia premiera Tuska - zdaniem Adama Szejnfelda - będzie "kontekst europejski", w tym walka o budżet unijny, na lata 2014-2020. "Nasza przyszłość jest w dużej mierze uzależniona od Unii Europejskiej, nowa perspektywa finansowa jest dla nas fundamentalna, bowiem bardzo możliwe, że to będzie ostatni budżet z tak poważnym zastrzykiem finansowym dla rozwoju Polski. To dla nas rzecz priorytetowa" - podkreślił poseł Szejnfeld.

Wiceszef Platformy Obywatelskiej, Grzegorz Schetyna uważa, iż wystąpienie premiera powinno być: "odważne, otwarte, twarde, mówiące o trudnej sytuacji". "Idą trudne czasy, musimy wspólnie podjąć zobowiązania, być gotowym do tego, by pilnować budżetu i nie dać się zaskoczyć trudnej sytuacji finansowej" - podkreślił.

Zdaniem polityków Platformy z władz partii, w przyszłym roku z powodu kryzysu w kraju nie będzie już "tak ciepło i różowo, jak w ostatnich latach". Zapewne premier Donald Tusk zapowie m.in. mocne wsparcie dla utrzymania i rozwoju miejsc pracy i "aktywizację bezrobotnych", ale "nie zapowie zwiększenia podatków".

Natomiast Prezydent RP, Bronisław Komorowski spodziewa się, że premier we wrześniowo-październikowym wystąpieniu przedstawi "twardą ocenę" sytuacji, w związku z kryzysem gospodarczym oraz jego skutkami, dla Unii Europejskiej i Polski. "Kluczem jest przekonanie Polaków, że jesteśmy w stanie obronić się skutecznie" - uważa prezydent Komorowski.

Znajdź nas na Google+

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto