Facebook Google+ Twitter

"Drugie oblicze" dwójki ojców [recenzja]

Od 24 maja w polskich kinach będziemy mogli zobaczyć filmowy pojedynek Ryana Gosslinga i Bradleya Coopera. "Drugie oblicze" to poruszający dramat o dwóch młodych ojcach, których losy są wzajemnie ze sobą powiązane.

Plakat / Fot. materiały prasoweFilm Dereka Cianfrance'a (reżyser "Blue Valentine") jest podzielony na trzy sekwencje. Bohaterem pierwszej części jest Luke, grany przez Ryana Gosslinga. Gossling występował także w poprzednim filmie reżysera, "Blue Valentine". Luke z "Drugiego oblicza" jest kaskaderem motocyklowym, pracuje w obwoźnym cyrku, jeżdżąc po całym kraju. Pewnego dnia wraca do miasteczka, w którym był przed rokiem. Przy ostatnim pobycie poznał tam piękną kelnerkę Rominę (Eva Mendes). Okazuje się, że podczas ich krótkiego romansu, Romina zaszła w ciąże i mają oni razem małego synka. Luke, który wychowywał się bez ojca, nie chce takiej przyszłości dla swojego dziecka, postanawia więc zostać na stałe w miasteczku. Jeżdżąc na motorze, spotyka Billa, który zatrudnia go w swoim warsztacie samochodowym. Luke pragnie jednak czegoś więcej, chce zapewnić godny byt swojemu synowi oraz odzyskać ukochaną. Razem z przyjacielem postanawiają zacząć napadać na banki, co nie skończy się dla naszego bohatera zbyt dobrze. Po jednej z kradzieży na trop złodzieja wpada Avery Cross, młody i ambitny policjant. W tej roli zobaczymy na ekranie Bradleya Coopera. Avery ma piękną żonę i tak jak Luke, małego synka. Podczas spotkania obu bohaterów dojdzie do tragedii. Nie mogę do końca zdradzić jakiej, ale będzie ona miała duży wpływ na dalszą część filmu.

"Drugie oblicze" to historia dwóch mężczyzn, których losy są ze sobą powiązane. Obydwoje mają małe dzieci i chcą dla nich jak najlepiej. Luke jest kaskaderem, nie ma stałej, porządnej pracy ani miejsca zamieszkania. Jednak syn jest dla niego najważniejszy i chce dla niego jak najlepiej. Prowadzi go to do podjęcia nielegalnych kroków. Avery ma żonę i dziecko, stałą pracę i dom. Jest idealistą, uczciwym policjantem i chce jak najlepiej wypełniać swoje obowiązki. Jednak on też ma swoje drugie oblicze. Film Cianfrance'a to opowieść o relacji ojca z synem, a także o wpływie rodziny na losy człowieka. Czy prawdziwie jest powiedzenie: jaki ojciec, taki syn? Wraz z rozwojem fabuły widzimy, że życie zmienia poglądy bohaterów na otaczający ich świat.

W najnowszej premierze główne role grają Ryan Gossling i Bradley Cooper. Panowie kreują dwie, bardzo męskie postacie. W rolę Rominy wciela się piękna Eva Mendes. Na ekranie zobaczymy także Bena Mendelsohna, Raya Liotte, Bruce'a Greenwooda, czy Rose Byrne. Film jest dość długi, bo trwa ponad dwie godziny. Nie jest to może filmowe arcydzieło, ale aktorzy zagrali bardzo dobrze, do tego mamy świetne zdjęcia i muzykę. Pierwsza część historii jest mocna i klimatyczna. Potem poziom spada w dół, jak dla mnie trzecia część opowieści nie jest konieczna, równie dobrze mogłaby się ona skończyć wcześniej. Na pewno każdy kto pójdzie do kina w tej kwestii będzie miał własną opinię. Pod koniec film może już widza znużyć, warto jednak obejrzeć go do końca. Można mieć także zastrzeżenia co do charakteryzacji aktorów, zwłaszcza w drugiej i trzeciej części historii. Mimo to obraz Cianfrance'a jest naprawdę bardzo dobrym dramatem, wywołuje u widza duże emocje. Cała historia w swojej wymowie jest także bardzo smutna, ma charakter greckiej tragedii. To film, który po wyjściu z kina zmusza widza do refleksji. Na pewno to jedna z ciekawszych premier kinowych tego roku.

Polski tytuł filmu to "Drugie oblicze". Nie jest to najgorsze tłumaczenie jak na polskie dystrybucje zagranicznych produkcji, ponieważ oddaje klimat historii i fabułę filmu. Oryginalny tytuł brzmi "The Place Beyond the Pines", czyli dosłownie "miejsce między sosnami". Dwie sosny w lesie to miejsce symboliczne, do którego poszczególni bohaterowie trafiają w kolejnych scenach filmu. Będzie ono stanowiło ważny punkt w przedstawionej historii.
Produkcja na pewno zdobędzie dużą popularność, chociażby ze względu na obsadę aktorską. W kilkunastu kinach "Drugie oblicze" miało już pokazy przedpremierowe, film był także wyświetlany w kwietniu podczas Festiwalu Off Camera w Krakowie.

"Drugie oblicze" ("Place Beyond the Pines") / USA
gatunek: Dramat/Kryminał
reżyser: Derek Cianfrance
scenariusz: Derek Cianfrance, Ben Coccio, Darius Marder
muzyka: Mike Patton
zdjęcia: Sean Bobbit
występują: Ryan Gossling, Bradley Cooper, Ben Mendelsohn, Ray Liotta, Bruce Greenwood, Rose Byrne.

Wolisz spędzić wieczór w domu przed telewizorem? Nie wiesz, co obejrzeć? Sprawdź program telewizyjny!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.