Facebook Google+ Twitter

Drugie życie Calypso

Jeden z najsłynniejszych statków w historii - Calypso - ma znów wyruszyć w trasę. Remont statku badacza mórz Jacquesa Cousteau odbywa się w ramach obchodów setnej rocznicy urodzin francuskiego eksploratora.

Calypso / Fot. http://en.wikipedia.org/wiki/File:Calypso.2-April-1999.jpgJacques Cousteau (urodzony 11 czerwca 1910 r.) wypatrzył Calypso na Malcie, gdzie dawny brytyjski poławiacz min służył jako prom. W sfinansowaniu tego zakupu Cousteau pomógł irlandzki biznesmen Thomas Loel Guinness. Transakcja została zakończona 19 lipca 1950 r. Po przeróbkach (m.in. fałszywy nos na dziobie, służący jako podwodna komora obserwacyjna) Calypso stał się statkiem oceanograficznym, na którym przez czterdzieści lat Jacques Cousteau prowadził badania podwodnego świata. Calypso służył też jako studio telewizyjne.

Jacques Cousteau był twórcą wielu filmów i książek, także wielokrotnie nagradzanych. Wynalazł też akwalung (razem z francuskim inżynierem Emile Gagnanem). Był aktywny do końca życia, budował jeszcze bardziej nowoczesne pływające laboratorium badawcze, Calypso II. Zmarł na raka 25 czerwca 1997 roku. W ramach obchodów setnej rocznicy urodzin Cousteau specjalna wyprawa uda się na Morze Śródziemne. Zostanie tam nakręcony dokument pokazujący zmiany, jakie zaszły w środowisku od lat czterdziestych, gdy Jacques Cousteau nakręcił tam jeden ze swoich pierwszych filmów.

Mogło się wydawać, że Calypso także przejdzie do historii, kiedy 8 stycznia 1996 zderzyła się z barką w singapurskim porcie. Uszkodzenia kadłuba były poważne i statek zatonął. Udało się go wydobyć dopiero po siedemnastu dniach. Funkcje Calypso przejęła Alcyone, zwodowana w 1985 roku. Calypso została przetransportowana do Stoczni Piriou w bretońskim Concarneau. Po odbudowie ( za którą odpowiada Patrice Quesnel, kapitan Alcyone) Calypso będzie pływającą wystawą edukacyjną.

bbc

Cousteau Society

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 29.06.2010 13:49

To bardzo dobra wiadomość :) Gdyby nie Jacques Cousteau, światowe dokonania w badaniu mórz potoczyłyby się o wiele wolniej. To on udoskonalił aqualung z obiegiem zamkniętym , to pozwoliło na wielogodzinne nurkowania bez obawy zatrucia tlenem czy doznaniu narkozy azotowej. Wynalazł także podwodny aparat fotograficzny , nazwał go Calypso Phot , sprzedał go później Nikonowi. Magdo :) ode mnie wielkie brawa za przypomnienie historii Calypso i sylwetki Jaquesa. Ode mnie 5 , bo więcej nie mogę

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wszystko, co zaliczane do kategorii naj... powinno być jakoś utrwalone i dla potomnych pokazywane. Los Calypso jest dobrym przykładem potwierdzającym ideę zawartą w poprzednim zdaniu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Oglądałem wszystkie filmy po kolei Jacuesa Cousteau. Teraz technika poszła jeszcze głębiej, zobaczymy co teraz odkryją.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.