Facebook Google+ Twitter

Drugie życie dla choinek

Boże Narodzenie dawno za nami. Jedyną widoczną pamiątką po nim są jeszcze nasze choinki. Dawniej po świętach piętrzyły się one przy zsypach na śmieci - przyznają mieszkanki Krakowa. Fundacja Aeris Futuro chce ponownie wykorzystać drzewka.

Podaruj choince drugie życie - to nazwa akcji, którą w zeszłym roku wymyśliła Fundacja Aeris Futuro. Jej członkowie nie chcą, aby nasze świąteczne drzewka zakończyły swój żywot na wysypisku. A tak niestety się dzieje, gdy igły zaczynają odpadać i zaśmiecać mieszkanie. Stąd zbiórka, którą fundacja zorganizowała w minioną sobotę. - Widziałam podobną akcję gdzieś na południu. Mieszkańcy oddawali choinki, a potem szły one na opał. Szukaliśmy czegoś podobnego w Krakowie - mówi uczestniczka akcji, która przywiozła drzewko. Aeris Futuro ma jednak dla drzewek ambitniejsze zadanie. - Choinki trafią do szkółki drzew i krzewów Markus. Tam zostaną rębakiem zmielone na drobne i posłużą jako podsypka dla nowych sadzonek - tłumaczy Janusz Hytroś, specjalista ds. projektów zalesieniowych w Aeris Futuro, którego spotkałem przy załadunku choinek na Osiedlu Dywizjonu 303. - Gdy sadzi się drzewo, obsypuje się je korą i zrębkami. Za te zrębki otrzymamy nowe sadzonki, które posadzimy na terenie Krakowa - dodaje. Za każde czterdzieści zebranych choinek szkółka przekaże Fundacji jedno młode drzewko.

Dawniej stare choinki najczęściej lądowały w śmietniku. - Stały obok zsypu - przyznaje jedna z uczestniczek akcji. - Mój ojciec ciął zwykle na mniejsze kawałki i wrzucał do kontenera.

Przy zbiórce okazało się, że nie wszystkie drzewka trafią na rozdrobnienie. Część z nich da się uratować i posadzić ponownie - już nie jako choinki do ścięcia, lecz obiekty miejskiego krajobrazu. - Mieliśmy choinkę w doniczce. Sypała się, aczkolwiek panowie sprawdzają i okazuje się, że być może ponownie da się ją zasadzić - mówi jedna z mieszkanek Krakowa, która zdecydowała się oddać drzewko. - Robię przegląd choinek i jeżeli uznam, że któreś mogą być posadzone, na pewno ich nie zniszczymy - podkreśla pan Hytroś.

Zbiórka choinek odbyła się wczoraj w pięciu punktach Krakowa: na Krowodrzy (ul. Opolska), Czyżynach (os. Dywizjonu 303), Osiedlu Widok (ul. Na Błonie), Osiedlu Podwawelskim (ul. Komandosów) oraz Prądniku Czerwonym (ul. Powstańców).
- W zeszłym roku mieliśmy cztery lokalizacje i zebraliśmy 387 choinek - wspomina pan Hytroś. - W tym roku liczymy na podwojenie wyniku, gdyż w związku ze zbiórką ruszyła szerzej zakrojona akcja medialna.

Ci, którzy zdecydowali się przekazać choinki Fundacji, nie odeszli z pustymi rękami. Na pierwsze sto osób czekały kalendarze lub słodkie niespodzianki. Każdy mógł też wziąć udział w losowaniu bardziej wartościowych nagród - oczywiście przyjaznych środowisku. - Mamy ładowarki solarne, kubki termiczne i latarki na dynamo - mówi przedstawiciel Fundacji. Aby o nie powalczyć, należało podać dane i dokończyć hasło Podaruj choince drugie życie, bo....

Wyniki konkursu wkrótce na stronie www.aerisfuturo.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.