Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

19458 miejsce

„Drugie życie” - internetowe zauroczenie z konsekwencjami

Thriller psychologiczny autorstwa S. J. Watsona to, według Library Journal: "(…) ekscytujące połączenie seksu, morderstwa i zagadki – podnosi poziom adrenaliny”. To prawda.

 / Fot. Mariusz BanachowiczJulia Plummer- fotografka, razem ze swoim starszym o 10 lat mężem – lekarzem oraz adoptowanym synem Connorem, wiedzie mało ekscytujące życie na przedmieściach Londynu. Trzynaście Lat wcześniej podjęła się opieki nad rocznym siostrzeńcem, ponieważ jego biologiczna matka – Kate ( młodsza siostra Julii) nie umiała poradzić sobie z wychowaniem dziecka.

Beztroskie życie głównej bohaterki zostaje brutalnie zakłócone informacją o śmierci Kate, która została zamordowana na przedmieściach Paryża. Zrozpaczona Julia, widząc brak postępów w śledztwie, rozpoczyna własne dochodzenie. Ustala, że jej siostra zawierała internetowe znajomości z mężczyznami, z którymi uprawiała cyberseks, często doprowadzała również do erotycznych zbliżeń w realnym świecie. Plummer postanawia pójść tym tropem.

Główna bohaterka loguje się w sieci pod nickiem siostry a później pod własnym i zawiera ekscytującą znajomość z pewnym mężczyzną. Sytuacja wymyka się jej spod kontroli. Przykładna matka i żona zaczyna prowadzić podwójne życie. Do czego ono doprowadzi i jaki związek ze śmiercią siostry ma tajemniczy kochanek… czy to on zabił?

Plusy książki.

Od strony psychologicznej książka została napisana w świetny sposób. Autor przybliża czytelnikowi wiele stanów emocjonalnych, których doświadcza Julia Plummer: żałobę po śmierci siostry, jej zagubienie a także wpływ traumatycznych przeżyć z dzieciństwa i młodości na podejmowane przez nią decyzje.

Autor po mistrzowsku opisuje fascynację kobiety kochankiem i jej całkowite oderwanie od rzeczywistości. Ostrzegam, zachowanie fotografki może irytować, tym bardziej, że narracja prowadzona jest w pierwszej osobie. Wydarzenia widzimy oczami Julii a są one w bardzo sugestywny sposób przybliżane. Jest to świadomy sposób prowadzenia fabuły, dlatego zaliczam go do plusów powieści.

W thrillerze mamy również przestrogę przed zbytnim otwieraniem się w sieci, opisywaniem swoich przeżyć, podawaniem miejsc, w których bywamy. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z konsekwencji takiego zachowania. Książka je uświadamia.

S. J. Wats opowiada historię fotografki powoli. Nie odkrywa od razu wszystkich kart a koniec thrillera to prawdziwe zaskoczenie i … niedopowiedzenie. Kto wie, może autor zdecyduje się na kontynuację historii?

Minusy książki

Ubolewam, że pisarz tak mało miejsca poświęcił innym postaciom, mam tu na myśli męża Julii, jej adoptowanego syna. Autor nakreślił ich bardzo powierzchowny obraz. Uważam, że tło opisywanych wydarzeń mogłoby być również większe, pełniejsze.

S. J. Watson dużo miejsca poświęcił przybliżaniu fantazji erotycznych głównych postaci, zbliżeń pomiędzy kochankami. Książka reklamowana jest, jako thriller psychologiczny a chyba w tej sytuacji bardziej pasowałoby do niej określenie thriller erotyczny (?)

Cyberseks

Powieść w bardzo dosłowny sposób przybliża wirtualny seks. Śledzimy erotyczne rozmowy prowadzone przez internautów, opisy ich doznań, ekscytację, jaką przeżywają. Główne zagrożenie, jakie niosą komputerowe zbliżenia to uzależnienie od tego typu relacji, czasami wręcz obsesyjne. Jednak to przeniesienie kontaktów do realnego świata może spowodować dużo większe ryzyko, zwłaszcza dla kobiet… Decydując się na taką formę spotkań panie powinny zawsze o tych zagrożeniach pamiętać. Ich szczegółowy opis znajdziemy w powieści…


S. J. Watson- angielski pisarz, który debiutował w 2011 roku thrillerem: "Zanim zasnę". Prawa do publikacji książki zostały sprzedawane do 42 krajów. Jest absolwentem Uniwersytetu w Birmingham, na którym studiował fizykę. „Drugie życie” to jego druga książka…
Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Coś jak "Samotność w Sieci" ? Wpisuję na listę oczekujących do przeczytania.

Komentarz został ukrytyrozwiń

opowiesc o fotografce, bliskie mojemu sercu - przeczytam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wynika z książki, że internet jest zagrożeniem nie tylko dla dzieci czy młodzieży ale także dla dorosłych. Mile złego początki a a koniec może być żałosny.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Świetna i rzeczowa recenzja. Książka nie leży w kręgu moich zainteresowań, ale dzięki tej recenzji miałam okazję zapoznać się pobieżnie z treścią. Dziękuję.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Skorzystasz? W jakim sensie?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Skorzystam z tej recenzji na pewno.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.