Facebook Google+ Twitter

Druidyzm oficjalną religią w Wielkiej Brytanii?

Jak podała w sobotę, 2 października, agencja Associated Press, druidyzm został uznany za religię w Wielkiej Brytanii.

Druidzi / Fot. Knight, Charles: "Old England: A Pictorial Museum", Wikipedia na licencji free (prawa autorskie wygasły).Organizacja Druid Network (zrzeszająca druidów) uzyskała taki sam status, jak główne religie wyznawane w Wielkiej Brytanii. Status organizacji charytatywnej i stosowne ulgi podatkowe przyznała Komisja Charytatywna Anglii i Walii, uznając druidyzm za "spójny i poważny system wierzeń, który oferuje korzystną strukturę etyczną".

Nie oznacza to jednak, że w Anglii zarejestrowano nowy związek wyznaniowy (tak jak np. ma to miejsce w Polsce, podczas rejestracji nowego związku wyznaniowego w MSWiA) lub jednoznacznie uznano druidyzm za odrębną religię. W procesie rejestracji Druid Network poruszano kwestię druidyzmu, ponieważ angielskie przepisy stanowią, iż rozwijanie czy promowanie religii jest wystarczającym powodem do nadania statusu organizacji pożytku publicznego (czym de faco Druid Network jest). Tym samym instytucja państwowa jedynie pośrednio (dla potrzeb postępowania o nadanie statusu organizacji pożytku publicznego) uznała druidyzm za religię.

W Polsce podobny droga pośredniego uznania jakiejś religii przez państwo nie jest możliwa czy do czegokolwiek potrzebna. Po pierwsze dlatego, że polskie przepisy o działalności pożytku publicznego nie wskazują wspierania religii jako celu dającego prawo do statusu organizacji pożytku publicznego (czyli kwestia taka nie byłaby w ogóle badana przez właściwy urząd). Po drugie zaś dlatego, że w polskim prawodawstwie (zgodnie z Konstytucją RP) o legalności (lub nie) danej religii nie decyduje fakt zarejestrowania (lub nie) danego związku wyznaniowego - brak rejestracji jakiegoś związku wyznaniowego nie czyni go z automatu nielegalnym.

Decyzja dotycząca Druid Network oznacza więc w praktyce, iż może ona prowadzić działalność korzystając z przywilejów (ale i obowiązków) właściwych dla organizacji pożytku publicznego. Przede wszystkim oznacza jednak - i w tym tkwi doniosłość tego wydarzenia - że w tamtejszym systemie prawnym (opartym na zasadzie uznawania precedensów) od tej pory wszyscy druidzi będą mogli utrzymywać przed sądami (jeśli będzie to konieczne), że ich rodzaj duchowości jest religią ze wszystkimi przynależnymi religii skutkami w zakresie ochrony prawnej. Tym samym, także przedstawiciele innych religii pogańskich, będą mogli domagać się analogicznie podobnych praw, powołując się na ten sam precedens.

W przeszłości druidzi sprawowali ważne funkcje społeczne - byli m.in. odpowiedzialni za sprawy wiedzy i nauczania (posiadali m.in. obszerną wiedzę astronomiczną i przyrodniczą). Pełnili również funkcje kapłańskie nauczając o duszy, reinkarnacji i nieśmiertelnych bóstwach. Ze względu na posiadane wykształcenie często powierzano druidom sprawowanie czynności politycznych i sądowych (we wczesnośredniowiecznej Irlandii często zostawali wysokimi urzędnikami dworu królewskiego). Współcześnie istnieje kilka organizacji nawilżających do druidyzmu jak np. The British Druid Order, The Insular Order of Druids czy The Order of Bards Ovates and Druids.

Źródło PAP za Associated Press.
Dodatkowe informacje za PFI Polska oraz Wiccanin.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Inna sprawa, że w przyszłym roku ma zostać przeprowadzony Spis Powszechny: link w którym będzie można zweryfikować ilość wiernych Kościoła katolickiego deklarowanych przez tenże Kościół, udzielając stosownej odpowiedzi na pytanie o wyznanie - link

Komentarz został ukrytyrozwiń

> świetnie. Chcę się przechrzcić !

W Polsce od lat istnieją prawnie zarejestrowane związki np. rodzimowiercze (kontynuujące etniczne wierzenia Słowian)... Zasadniczo nic więc nie stoi na przeszkodzie "nawrócenia"... ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

świetnie. Chcę się przechrzcić !

Komentarz został ukrytyrozwiń

Co ciekawe, w Anglii i Szkocji do tej pory uznawane było (też na drodze formalnego precedensu) pogaństwo jako takie, natomiast druidyzm jest pierwszą konkretną odtworzoną religią pogańską, która doczekała się uznania przez precedens osobno od ogólnej kategorii "pogaństwo". Na terenie Zjednoczonego Królestwa można deklarować wyznanie pogańskie w formularzu przyjęcia do szpitala, można też deklarować wyznanie pogańskie (dowolne) w spisach powszechnych.

Zainteresowanych druidyzmem zapraszam na: http://druidyzm.pl/ i http://dendrolibanon.blogspot.com/

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przypomnę, że nie jest to pierwsze tego rodzaju działanie... Wcześniej policjanci-poganie uzyskali tam wolne w dzień letniego przesilenia link

Komentarz został ukrytyrozwiń

To pozytywne zjawisko. Oby nadal druidzi przyczyniali się do szerzenia wiedzy astronomicznej i przyrodniczej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.