Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Drumle i khomusu na Skrzyżowaniu Kultur w Warszawie

Paweł Świderski
Paweł Świderski
http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:MariaPomianowska20090919A.jpg&filetimestamp=20111001122039, Maria Pominaowska w czasie zapowiedzi jednego z zespołów na Festiwalu Skrzyżowania Kultur, Licencja- Creative Commons 3.0
http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:MariaPomianowska20090919A.jpg&filetimestamp=20111001122039, Maria Pominaowska w czasie zapowiedzi jednego z zespołów na Festiwalu Skrzyżowania Kultur, Licencja- Creative Commons 3.0 Henryk Kotowski, CC3.0
Od 23 do 29 września odbędzie się kolejna edycja warszawskiego festiwalu Ósma odsłona Skrzyżowania Kultur jest utrzymana w klimacie orientalnym. Wystąpią na niej artyści z 11 krajów.

Festiwal Skrzyżowania Kultur od początku istnienia popularyzuje różnorodność i wielokulturowość. Dotychczas wystąpiło na nim ponad 300 artystów z 60 krajów. Z całą pewnością każda edycja jest inna i każda ma swój niepowtarzalny styl.

Skrzyżowanie Kultur jest jednym z najważniejszych festiwali muzyki etnicznej w Polsce i na świecie. Po raz pierwszy w historii, wydarzenie będzie określone tematycznie i regionalnie.

W poprzedniej edycji festiwal otworzył koncert Femiego Kutiego oraz Urszuli Dudziak. Wystąpiła również pochodząca z Zielonego Przylądka Sara Tavares oraz Aynur Dogan z Turcji. Z niezwykle mocnym brzmieniem zaprezentował się Corvus Corax. Tegoroczną edycję zainauguruje dwóch muzyków z Azji Środkowej: Alima Qasimove z Azerbejdżanu oraz Jivan Gasparyan z Armenii. Gasparyan przedstawi nastrojowe kompozycje i kunszt gry na duduku, instrumencie posiadającym 1500-letnią tradycję. Gasparyan grał m.in. z Peterem Gabrielem, natomiast Qasimove znalazł uznanie w oczach Bjork, która nazwała go jednym z najwspanialszych, żyjących wokalistów.

Z rosyjskiej Jakucji przyjedzie zespół Ayarkhaan. Wirtuozki khomusu zagrają na jednym z najmniejszych instrumentów świata, który działa na tej samej zasadzie co drumla. Gruziński chór Rustavi zaprezentuje zapomniane style wokalne. Jest to teraz wiodący zespół wokalny Gruzji, skupiający przedstawicieli różnych regionów swojego kraju.

Z kolei pochodzący z Syrii zespół Al Kindi Esamble zaprezentuje mistyczną muzykę suficką. Najważniejszym jej elementem jest donośny śpiew, pełen ozdobników i chóralnie powtarzanych fraz.

Południowokoreańska śpiewaczka Ahn Sook-sun przedstawi gatunek pansori, który z całą pewnością jest trudnym do opanowania. Na bębnach zagra również japońska grupa Ondekoza, promująca niezwykłe widowiska rytmiczne.

Wystąpi też wschodząca sława indyjskiej muzyki - Raza Khan, muzyk o niespotykanej skali głosu. Wielokulturowość będzie prezentował muzyk pochodzący z Francji Titi Robin. Tworzy on muzykę z pogranicza kultur cygańskiej i orientalnej. Jego muzyka wyraża czysto tradycyjną formę, jak również łamie wszelkie przyjęte kody.

Finałowy koncert będą reprezentowali muzycy afrykańscy. Zagra Malijczyk Boubacar Traore, mistrz afrykańskiego bluesa oraz Dobet Gnahore z Wybrzeża Kości Soniowej, która jest niezwykle ekspresyjna na scenie. Dobet z muzyką miała do czynienia od najmłodszych lat. Dorastała w wiosce będącej zgromadzeniem artystów. Przez znawców muzyki afrykańskiej jest porównywana do takich osobowości scenicznych jak Miriam Makeba czy Angélique Kidjo.

W programie podobnie jak w zeszłorocznej edycji znalazł się koncert mistrzów warsztatów i dziecięce orientalia.

Po raz pierwszy partnerem Warszawskiego Festiwalu jest Planet Doc Film Festival. W Kinotece odbędą się projekcie filmów poświęcone krajom azjatyckim. Dodatkowe atrakcje czekają w klubie festiwalowym pod PKiN.

Szczegółowy plan 8. Festiwalu Skrzyżowania Kultur przedstawia się następująco:

Niedziela,23 września
Legendy Wschodu: Mugham I Duduk
Alim Qasimov (Azerbejdżan)
Jivan Gasparyan (Armenia)

Poniedziałek, 24 września
Zbudzone głosy Azji
Ayarkhaan (Jakucja, Rosja)
Rustavi (Gruzja)

Wtorek, 25 września
Energia orientu
Al kindi esamble (Syria)

Środa, 26 września
Opowieści tygrysa
Ahn Sook-Sun (Korea Południowa)
Ondenkoza (Japonia)

Czwartek, 27 września
Suma tradycji
Koncert mistrzów warsztatów

Piątek, 28 września
Świątynie dźwięku
Titi Robin (Francja/Indie/Maroko/Turcja)
Raza Khan (Indie)

Sobota, 29 września
Kierunek Afryka
Dziecięce orientalia na Festiwalu Skrzyżowania Kultur (koncert dziecięcy)
Boubacar Traore (Mali)
Dobet Gnahore (Wybrzeże Kości Słoniowej)
Znajdź nas na Google+

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto