Facebook Google+ Twitter

Druzgocący raport Eurydice: Polacy nie radzą sobie z matematyką

Z raportu Eurydice, agendy Komisji Europejskiej, wynika, że w Polsce jest źle z kształceniem matematycznym. Komisja żąda od Polski reakcji na fatalne wyniki.

Portal dziennik.pl podaje wyniki obserwacji dokonanych przez analityków Eurydice. Wytknięto w nich Polsce, że Ministerstwo Edukacji Narodowej nie przygotowało planu, jak poprawić wyniki uczniów z matematyki. Eurydice nalega, by minister edukacji zajął się pomocą dla szkół, w przekazywaniu wiedzy matematycznej. Jest to bowiem dziedzina nauki wykształcająca u ludzi kreatywne myślenie, ważne dla rozwoju technologii, mogących napędzić gospodarkę. Problem dostrzega też prof. Tadeusz Luty, który uważa, że studenci są przygotowani do powielania wzorów, a nie są przyzwyczajeni do samodzielnego myślenia.

Według raportu, system nauczania matematyki jest zły. Nie uczy się samodzielnego zdobywania umiejętności i poznawania schematów. Przestarzałe są metody przedstawiania zasad i terminów matematycznych. Nie pokazuje się też uczniom jak matematyka może pomóc w życiowych, codziennych sytuacjach. Pojawił się też zarzut, że komputery nie są wykorzystywane w procesie edukacyjnym.

W tym roku odnotowano też spadek liczby absolwentów kierunków ścisłych oraz braki w wiedzy matematycznej absolwentów. Walkę z tym zjawiskiem podjęła Barbara Kudrycka, minister nauki i szkolnictwa wyższego, kontynuując program kierunków zamawianych, dzięki któremu studenci kierunków inżynierskich otrzymują wysokie stypendia.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

jur56
  • jur56
  • 29.11.2011 18:44

Kiepskie uczelnie kształcą kiepskich nauczycieli , a ci kiepsko uczą przedmiotu . Zresztą fatalny poziom edukacji matematycznej w Polsce pokazały wyniki egzaminów maturalnych w I-szym terminie . Sytuacja uległa poprawie po egzaminach poprawkowych , czyli zdający w ciągu 2-mcy nauczyli się matematyki , bardzo ciekawy wyczyn .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przypomniało mi się jak kiedyś z ciekawości zapytałem panią profesor jakie jest praktyczne zastosowanie równań z niewiadomymi, których się właśnie uczyliśmy.
Zostało to najpierw potraktowane jako złośliwość, po czym owa pani stwierdziła, że umiejętność wyciągania logicznych wniosków w ogóle się w życiu przydaje, więc uczymy się matematyki, ale do czego służą owe równania nie potrafiła nijak powiedzieć... :D

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.