Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Drzazga służy do rozpałki

Robert Grzeszczyk
Uszkodzony pień sosny
Uszkodzony pień sosny Robert Grzeszczyk
Drzazga - tak w lesie potocznie nazywa się fragment mocno przeżywicowanego drewna. Była kiedyś bardzo poszukiwana. Jest bardzo użyteczna przy rozpalaniu ognia pod kuchnią, w piecu czy ognisku.

Żywiczne drewno szczypano na maleńkie kawałki. Ilość nagromadzonej w nim żywicy pozwalała na bardzo łatwe i skuteczne rozpalenie ognia. Drzazga - czyli mocno przeżywicowany fragment pnia sosny (rzadziej świerka) występuje w różnych miejscach pnia. Jest zauważalna tuż przy ziemi. W tych miejscach rzadko jest objawem chorobowym drzewa.

Objawy chorobowe w postaci przeżywiczeń fragmentów pnia częściej zauważymy w koronach drzew. Widzimy wtedy suchoczuby zwane obwarami, obarami, osmółami. Wtedy częstokroć jest to objaw choroby zwanej rdzą kory sosny. Ta choroba o podłożu grzybowym z czasem powoduje śmierć drzewa. Stanowi też zagrożenie dla sąsiednich drzew, infekując je zarodnikami patogena - grzyba (Endocronartium pini).

Wskazane jest usuwanie zainfekowanych drzew z obwarem. Fragment suchego odcinka pnia może dać człowiekowi korzyści i pomóc przy rozpalaniu ognia. Wówczas z obopólną korzyścią użyjemy drzazgi, smoliny czy też smolniaka.

Niszczenie stojących drzew i wyłupywanie z nich fragmentów przeżywicowanego drewna jest zwykłym szkodnictwem i wandalizmem.

Zawsze można liczyć na pozyskane zgodnie z zasadami ochrony lasu drewno na opał.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto