Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

31569 miejsce

Drzewa katyńskie - niemi świadkowie historii

Na Placu Piłsudskiego w Warszawie trwają dziś uroczystości ku czci ofiar zbrodni katyńskiej. Już drugi dzień odczytywane są nazwiska pomordowanych oficerów, którzy otrzymali pośmiertnie awanse na wyższe stopnie wojskowe i służbowe. Dużo łatwiej zrozumieć to, co się wtedy wydarzyło, odwiedzając Katyń, miejsce dla Polaków jakże ważne.

17 września minęła 68. rocznica napaści ZSRR na Polskę. Data ta ściśle wiąże się z losem tysięcy Polaków zamordowanych przez NKWD w Katyniu, niedaleko Smoleńska. Właśnie tam, 28 lipca 2000 roku, otwarto oficjalnie polsko-rosyjski cmentarz wojskowy.

Krzyż nad ołtarzem / Fot. Grzegorz BroniarczykMała miejscowość Katyń znana jest na całym świecie. To tutaj, 1940 roku rozstrzelano i pochowano ponad 4400 osób polskiego pochodzenia. Byli to w większości polscy oficerowie. Ofiary zostały pogrzebane w zbiorowych mogiłach. Już w 1943 roku ujawniono zbiorowe groby w tym miejscu, pomimo tego, że zbrodni dokonywano w ścisłej tajemnicy.

Zjeżdżając z głównej drogi na parking przy cmentarzu naszym oczom ukazuje się wysoki maszt z flagami Rosji i Polski. Po przekroczeniu głównego wejścia widać bramę śmierci z dwoma wejściami: jedno prowadzi na polski cmentarz, drugie na rosyjski. Idąc dalej napotykamy napis na chodniku: Polski Cmentarz Wojenny Katyń.
Przed nami rozciąga się cmentarz, miejsce ludobójstwa, mordu na polskim narodzie.

Na grobach znajdują się krzyże, żeliwne płyty pokrywające tzw. doły śmierci. Całość otacza ściana, która ma symbolizować granicę między światem zmarłych i żywych. Na ścianie ogromna liczba tablic zidentyfikowanych Polaków. Na nich nazwiska, miejsce pochodzenia oraz data urodzin.

Nazwiska pomordowanych Polaków / Fot. Grzegorz BroniarczykW centralnym punkcie cmentarza widać ołtarz, z umieszczonym z tyłu krzyżem. Przed ołtarzem znajdują się dwie tablice. Pierwsza informuje o dokonanej w tym miejscu zbrodni. Pod drugą wmurowany jest kamień węgielny pod budowę polskiego cmentarza wojskowego w Katyniu. Uwagę zwraca dzwon, który rozbrzmiewa codziennie o dwunastej. Umieszczony został w dolnej części ołtarza, by słyszeli go także ci, którym nie dany był przyzwoity pochówek.

W Katyniu spoczywają także obywatele radzieccy, zamordowani przez reżim faszystowski. W części rosyjskiej pochowanych jest około 10 tys. żołnierzy radzieckich. Krzyż prawosławny oraz place i zbiorowe mogiły, mają przypominać o tragedii ofiar reżimu totalitarnego. Całość kompleksu otaczają wysokie drzewa - świadkowie tamtych wydarzeń. Co ciekawe, ciężki tutaj usłyszeć śpiew ptaków. Dookoła tylko cisza i szum drzew...


Zobacz także: Cmentarz katyński w obiektywie Wiadomości24.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.