Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

5516 miejsce

Drzewa polskie. Ogród wierszy o drzewach

Współautorzy: Barbara Podgórska

"Drzewa polskie. Ogród wierszy o drzewach" to tytuł, kolejnej, piątej już publikacji opracowanej i wydanej przez Rudzkie Towarzystwo Przyjaciół Drzew. Na tomik składa się ponad 150 wierszy.

 / Fot. Adam K. Podgóski"Drzewa polskie. Ogród wierszy o drzewach" to tytuł, kolejnej, piątej już publikacji opracowanej i wydanej przez Rudzkie Towarzystwo Przyjaciół Drzew. Na tomik składa się ponad 150 wierszy ponad 40 poetów.

Barbara Dziekańska napisała: Temat nieskończenie żywy, inspirujący i fascynujący, stary jak świat, jak człowiek. DRZEWO - symbol Raju, kultu, połączenie sił podziemnych z życiem naziemnym i sferami niebieskimi. Obcowanie z jego obecnością wprowadza w ludzki byt poczucie harmonii i równowagi, świadomość siły, potęgi oraz magii.

Autorzy opracowania zauważają we wstępie: - O, cóż jest piękniejszego niż wysokie drzewa - pytał, a właściwie oznajmiał znakomity poeta. Cóż jest piękniejszego niż drzewo pomnikowe, wielkie, majestatyczne, urodziwe. Jednak niniejszy, skromny tomik składaliśmy w intencji wszelkich drzew. Pozbieraliśmy w nim strofy poetów uznanych, ale także i mniej znanych, w tym utwory popełnione przez rudzkich twórców: Barbarę Dziekańską, Krystiana Gałuszkę, Jerzego Mazurka, Jana Wyżgoła, Tytusa Kamila Rolskiego, Marka Judyckiego.

Antologia mogła powstać wyłącznie dzięki realizacji autorskiego projektu na zadanie publiczne "Ruda na zielono", współfinansowanego przez Program Operacyjny Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. Będzie stanowiła ona pomoc dla uczniów szkół wszystkich typów i wsparcie dla nauczycieli takich przedmiotów jak język polski, biologia, wiedza o społeczeństwie czy nawet historia. Wiersze w niej prezentowane mogą być przydatne do organizowania konkursów recytatorskich, inscenizacji, mogą stanowić inspirację i wskazówkę przy wielu zajęciach teoretycznych i praktycznych.

Niebawem we wszystkich szkołach w Rudzie Śląskiej odbędą się eliminacje do miejskiego turnieju recytatorskiego pod nazwą Drzewa ojczyste w poezji. Antologia przyda się, jak znalazł!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.