Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Drzewa polskie. Ogród wierszy o drzewach

Redakcja
Adam K. Podgóski
"Drzewa polskie. Ogród wierszy o drzewach" to tytuł, kolejnej, piątej już publikacji opracowanej i wydanej przez Rudzkie Towarzystwo Przyjaciół Drzew. Na tomik składa się ponad 150 wierszy.

"Drzewa polskie. Ogród wierszy o drzewach" to tytuł, kolejnej, piątej już publikacji opracowanej i wydanej przez Rudzkie Towarzystwo Przyjaciół Drzew. Na tomik składa się ponad 150 wierszy ponad 40 poetów.

Barbara Dziekańska napisała: Temat nieskończenie żywy, inspirujący i fascynujący, stary jak świat, jak człowiek. DRZEWO - symbol Raju, kultu, połączenie sił podziemnych z życiem naziemnym i sferami niebieskimi. Obcowanie z jego obecnością wprowadza w ludzki byt poczucie harmonii i równowagi, świadomość siły, potęgi oraz magii.

Autorzy opracowania zauważają we wstępie: - O, cóż jest piękniejszego niż wysokie drzewa - pytał, a właściwie oznajmiał znakomity poeta. Cóż jest piękniejszego niż drzewo pomnikowe, wielkie, majestatyczne, urodziwe. Jednak niniejszy, skromny tomik składaliśmy w intencji wszelkich drzew. Pozbieraliśmy w nim strofy poetów uznanych, ale także i mniej znanych, w tym utwory popełnione przez rudzkich twórców: Barbarę Dziekańską, Krystiana Gałuszkę, Jerzego Mazurka, Jana Wyżgoła, Tytusa Kamila Rolskiego, Marka Judyckiego.

Antologia mogła powstać wyłącznie dzięki realizacji autorskiego projektu na zadanie publiczne "Ruda na zielono", współfinansowanego przez Program Operacyjny Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. Będzie stanowiła ona pomoc dla uczniów szkół wszystkich typów i wsparcie dla nauczycieli takich przedmiotów jak język polski, biologia, wiedza o społeczeństwie czy nawet historia. Wiersze w niej prezentowane mogą być przydatne do organizowania konkursów recytatorskich, inscenizacji, mogą stanowić inspirację i wskazówkę przy wielu zajęciach teoretycznych i praktycznych.

Niebawem we wszystkich szkołach w Rudzie Śląskiej odbędą się eliminacje do miejskiego turnieju recytatorskiego pod nazwą Drzewa ojczyste w poezji. Antologia przyda się, jak znalazł!

Współautor artykułu:

  • Barbara Podgórska
od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto