Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

35742 miejsce

Drzewa umierają stojąc...

Puszcza Piska to wspaniały olbrzymi kompleks leśny. Zielone płuca Mazur, jak mawiają niektórzy. W lipcu 2002 roku wichura zmieniła jej oblicze…

( Foto: Andrzej Nowak)

Puszczę Piską znają, choćby z widzenia, wszyscy, którzy przynajmniej raz w roku ruszają ze stolicy na Mazury. Cztery lata temu kręta droga prowadziła niczym w tunelu, stworzonym z gęsto porośniętych drzew. Na niektórych odcinkach nie było nawet widać nieba. Uwielbiałem to miejsce, w którym oddychało się już innym powietrzem. Ten las miał w sobie coś niezwykłego. Widać to było szczególnie nocą, kiedy w światłach reflektorów  stuletnie drzewa nabierały tajemniczych kształtów, kłaniając się nisko przejeżdżającym samochodom.

W lipcu 2002 roku wichura zmieniła ten krajobraz nie do poznania. Dziś przejeżdżając przez Puszczę mijamy prawie łyse pola, na których tu i ówdzie stoją leśne ostańce - kępy wysmukłych sosen, górujących na równiną.

Niewielu już pamięta o tamtej tragedii, gdy niszczycielska siła przyrody na wiele lat zmieniła krajobraz. 12 tys. hektarów lasu w różnym stopniu  „poszło z wiatrem”. Dwanaście tysięcy hektarów lasu trzeba będzie przywrócić naturze!   Tragiczne również jest to , że blisko 4 tys. hektarów tego lasu wichura ”wyrwała z korzeniami”. Jak mówią leśnicy, ten obszar będzie wymagał całkowitego odnowienia.  Do końca maja 2003 roku dzięki mobilizacji leśników udało się usunąć   wszystkie wiatrołomy i wiatrowały. 1,4 mln metrów sześciennych drewna udało się zagospodarować i przeznaczyć do przetwórstwa.

Od tamtego wydarzenia minęły już ponad cztery lata. Do dziś, jak poinformował mnie Bartosz Drzewiecki z Nadleśnictwa Pisz, udało się   odnowić   około 1800 ha   klęskowiska. Posadzono 12 mln sadzonek sosny, 1,3 mln świerków, ponad 600 tys.  brzozy oraz ponad 2 mln sadzonek liściastych: dębów, buków, jarzębiny, klonów, lip, olch i innych. Do 2009 roku włącznie Nadleśnictwo Pisz planuje zakończyć odnawianie powierzchni pohuraganowych.

– Trzeba się z tym spieszyć, bowiem z pozbawionych drzewostanów   terenów szybciej odpływają wody gruntowe, a tym samym ziemia zaczyna jałowieć i rekultywacja takiego terenu jest trudniejsza - mówią leśnicy .  

Jednak w tym wszystkim najsmutniejsze jest to, że ten zniszczony przez naturę las, by powrócić do swojej świetności, będzie rósł 120 lat.

Przypomniałem o tym, bowiem jakże często nie zastanawiamy się nad skutkami naszych działań, traktując tereny leśne jak śmietnisko i czasem człowiek gorszy jest niż wichura.

Te kilka migawek   zamieszczonych poniżej zrobiłem przejeżdżając samochodem tuż po tragedii.   Nie wymagają komentarza. Potwierdzają jedynie starą prawdę, że drzewa umierają stojąc.

( Foto: Andrzej Nowak)

( Foto: Andrzej Nowak) ( Foto: Andrzej Nowak) ( Foto: Andrzej Nowak) ( Foto: Andrzej Nowak) ( Foto: Andrzej Nowak) ( Foto: Andrzej Nowak)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Bardzo fajny tekst. Zdjecia tez robia wrazenie:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.