Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

8259 miejsce

"Drzewo. Mity słowiańskie i inne opowieści" z wiosennym konkursem

"Drzewo. Mity słowiańskie i inne opowieści" Łukasza Wierzbickiego to pięknie wydany i przedstawiony w przystępnej dla młodszego czytelnika formie zbiór słowiańskich mitów.

Okładka / Fot. Pogotowie KazikoweChoć publikacji odnoszących się do słowiańskiej wiary i kultury ostatnimi czasy pojawia się coraz więcej, to pozycje tego rodzaju skierowane do młodszego czytelnika nadal policzyć można na palcach jednej ręki. Tym bardziej cieszy kolejna, przybliżająca naszą własną, rodzimą mitologię. "Drzewo. Mity słowiańskie i inne opowieści" Łukasza Wierzbickiego to pięknie wydany i przedstawiony w przystępnej dla młodszego czytelnika formie zbiór opowieści, na który od dawna czekali rodzice chcący obok podań rzymskich i greckich przybliżyć swoim pociechom coś z własnego kręgu kulturowego, co będzie więcej niż tylko zwykłą bajką.

Mit, próbując z perspektywy danej kultury wyjaśnić odwieczne zagadnienia dotyczące bytu ludzkiego, mistyki, życia i śmierci, a przede wszystkim istnienie zjawisk przyrody, tworzy i podtrzymuje więzi społeczne oraz świadomość zbiorową. Będąc formą opowieści przekazującej wyobrażenia danej zbiorowości o świecie, bogach i ludziach buduje naszą tożsamość. Mitologia słowiańska zdaje się być spychana na margines świadomości społecznej. W systemie polskiej edukacji nie wspomina się o niej wcale lub w sposób pobieżny, oparty na pełnym błędów i niedomówień, bezrefleksyjnym, potocznym i ograniczonym jej wyobrażeniu. Obok przekazu treści z takich kultur jak grecka czy rzymska, nasza własna słowiańska jawi się jako daleka, uboga krewna. A przecież bynajmniej nie mamy się czego wstydzić. Wystarczy się tylko nieco pochylić by z narastającej, coraz grubszej warstwy kurzu, wydobyć prawdziwe perełki. Tego właśnie podjął się Łukasz Wierzbicki w swojej najnowszej publikacji.

Nasi przodkowie, jak wszystkie narody, posiadali własną mitologię. Przez stulecia snuli fascynujące opowieści o powstaniu świata, narodzinach człowieka. O postępkach i sporach słowiańskich bogów. Przekazywane z pokolenia na pokolenie mity pomagały zrozumieć zjawiska zachodzące w przyrodzie i miejsce człowieka w otaczającym go świecie. A czy stare jak świat słowiańskie mity mają coś do zaoferowania dzieciom XXI wieku? To już zależy od nas samych. Bo mit to opowieść, w której każdy odnajduje swą własną mądrość, z której czerpie inspirację. – tak na swojej stronie prezentuje „Drzewo” autor.

Czy mu się udało uchronić przed całkowitym zapomnieniem istotny, bo jeden z podstawowych dla słowiańskiej tożsamości, element naszej kultury? Twarda okładka, barwne zdjęcia i ilustracje, przystępna treść i lekkie pióro Wierzbickiego sprawiają, że snuta opowieść zapada w pamięć nie tylko okrytym przed snem pociechom, ale również czytającym książkę rodzicom. Dowiemy się z niej jak powstał świat i ląd na Ziemi, jak stworzono człowieka, jak i dokąd wędrują dusze oraz wielu, wielu innych, drzemiących w naszej podświadomości przypowieści. Na końcu publikacji znajdziemy zaś bardziej szczegółowe przybliżenie tematu i bogatą biografię źródłową. Dla każdego więc coś miłego.

Marzanna / Fot. Ratomir Wilkowski, CC3.0 uznanie autorstwaNa zakończenie proponujemy tym z Was, którzy zarejestrowani są w serwisie społecznościowym Facebook, udział w wiosennym konkursie. Wystarczy sfotografować lub namówić własne pociechy do narysowania tegorocznej marzanny. Egzemplarz publikacji i szczegółowe zasady konkursu czekają na zwycięzcę pod internetowym adresem facebookowego wydarzenia.

Tytuł: Drzewo. Mity słowiańskie i inne opowieści
Autor: Wierzbicki Łukasz
Wydawca: Pogotowie Kazikowe
ISBN: 9788394347703
Język: polski
Liczba stron: 146
Przedział wiekowy: 8-12 lat

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

No, tak, 12 lat to ja miałam pół wieku temu, ale mimo to z przyjemnością poczytam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wspaniała pozycja. Koniecznie trzeba ją mieć na półce.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.