Facebook Google+ Twitter

"Drzewo morwowe". Polska odpowiedź na "Kod Leonarda da Vinci"

W końcu otrzymaliśmy polską odpowiedź na "Kod Leonarda da Vinci". Polacy nie gęsi i nie muszą zachwycać się tylko obcymi powieściami sensacyjnymi.

 / Fot. wydawnictwo szara godzina- za zgodąW książce Tomasza Białkowskiego znajdziemy wszystko czego wymagać możemy od dobrego kryminału. Seryjnego mordercę ściga detektyw z przypadku, są też piękne kobiety, a cała akcja ma drugie dno i oczywiście zaskakujące zakończenie.

Wszystko to dzieje się w pięknej scenerii Warmii. Znawca kryminałów dostrzeże wpływ na pisarstwo Tomasza Białkowskiego książek Conan Doyle, Hammeta czy Forsythe'a. Z tych najlepszych wzorców autor wziął co najlepsze i z powodzeniem przeniósł w polskie realia.

Mamy więc fanatyków religijnych, nierozgarniętą policję i wszechwładnych oficerów dawnych służb specjalnych. Gdzieniegdzie autor ujawnia swoje poglądy polityczne kreując pod nie akcję książki. Te zabiegi nie przysłużyły się akcji. Również dbałość o szczegóły pozostawia wiele do życzenia. Jedna z ofiar początkowo ma pistolet P64, by za chwilę w cudowny sposób dotykać kolby Makarowa. Podobnie jest z kreowaniem czarnych charakterów. Szaleniec religijny będzie mordował w sposób wyrafinowanie okrutny, lecz dawny oficer służb specjalnych wybierze metodę prostą i skuteczną.

Przez te ułomności akcja książki traci nieco na wiarygodności, jednak od kryminału wymagamy jedynie rozrywki a tej "Drzewo morwowe" nam dostarcza.

Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Mikołaj R.
  • Mikołaj R.
  • 27.06.2012 14:42

Pragnę zauważyć, że u Reja "gęsi" (Polacy nie gęsi) jest przymiotnikiem. To znaczy: Polacy nie - gęsi (język) mają, lecz swój własny - polski.

Komentarz został ukrytyrozwiń

tylko,że w książce byłą mowa o samym pistolecie, nie zaś o pociskach. jak widzę to Pan nie czytając książki wie, że jej autor miał rację pisząc o PISTOLECIE. Porszę przeczytać dokładnie mój tekst

Komentarz został ukrytyrozwiń
egon krupa
  • egon krupa
  • 17.06.2012 08:48

Panie redaktorze. Pociski Makarowa są podstawową amunicją pistoletu p64. Ma zatem autor ksiązki rację. Za http://pl.wikipedia.org/wiki/Pistolet_P-64

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.