Facebook Google+ Twitter

Drzewo Roku 2017. Oddaj swój głos w konkursie /III/

- Nie szukamy drzew najstarszych, najwyższych, najgrubszych, najpiękniejszych, ani najrzadszych. Szukamy drzewa najbardziej kochanego, drzewa z opowieścią. Drzewa, które pobudza wyobraźnię i jednoczy ludzi – informują organizatorzy.

Prezentujemy kolejną czwórkę finalistów:

Klepacze, gmina Brody (woj. świętokrzyskie); dąb szypułkowy, wiek ok. 350 lat, obwód 4,2 m, wysokość 29 m. Zgłoszony przez Urząd Gminy w Brodach.

 / Fot. Archiwum Klubu GajaDąb Partyzantów rośnie nad strumykiem niedaleko leśniczówki. Pierwsze wzmianki o historycznym dębie pojawiają się w księgach parafialnych w 1915 roku, kiedy to na skutek nadciągającego frontu I wojny światowej okoliczni mieszkańcy zmuszeni byli do opuszczenia swoich domów i przeniesienia się do lasów, m.in. w okolice Klepaczy. Już wtedy na polanie pod Dębem ówczesny proboszcz odprawiał nabożeństwa dla swoich parafian.

Kolejne wzmianki o dębie pojawiają się w czasie II wojny światowej. Również wtedy kapelani AK przebywający w Klepaczach i okolicach odprawiali pod nim msze święte. Partyzanci składali pod dębem przysięgi i spotykali się przed wymarszem na akcje. Drzewo dało także schronienie mieszkańcom pochodzenia żydowskiego.

W 2015 roku, aby uczcić 100 rocznicę wysiedleń, proboszcz parafii w Krynkach odprawił pod Dębem Partyzantów nabożeństwo.

Małdaniec, gmina Szczytno (woj. warmińsko-mazurskie);dąb szypułkowy, wiek ok. 300 lat, obwód 6,05 m, wysokość ok. 35 m. Zgłoszony przez Nadleśnictwo Szczytno.

 / Fot. Archiwum Klubu GajaDąb dla szczycieńskich leśników i gości odwiedzających to miejsce jest bezcenny. Chociaż drzewo czasy świetności ma już dawno za sobą, stanowi bardzo wartościowy okaz ze względów przyrodniczych. Dziupla drzewa i próchno, które w niej zalega to przebogate siedlisko pod kątem entomologicznym. Bytuje tu m.in. chroniona pachnica dębowa.

Oprócz spełniania swojej klasycznej roli „króla lasu", czyli górowania nad sąsiednimi drzewostanami i porażania swym majestatem, od kilkunastu lat dąb aktywnie uczestniczy w życiu Nadleśnictwa Szczytno. Rośnie w pobliżu ścieżki edukacyjnej.

Pod jego konarami odbywają się m.in. różne wydarzenia z zakresu edukacji przyrodniczej. Bywa też penetrowany przez małych turystów od środka, poprzez dużą dziuplę w odziomkowej części pnia.

Towarzyszy różnym imprezom cyklicznym: terenowym turniejom wiedzy o lesie, turniejom piłkarskim, piknikom rodzinnym, imprezom integracyjnym, grzybobraniom i wielu innym. Przedszkolaki Miejskiego Przedszkola „Bajka" nazwały to miejsce „Dębolandią".

Drzewo Mrożek Borzęcin (woj. małopolskie); lipa drobnolistna, wiek ok. 130 lat, obwód 2,8 m, wysokość ok. 25 m. Zgłoszony przez Tomasza Tykę z Borzęcina.

 / Fot. Archiwum Klubu GajaW samym sercu wsi Borzęcin wznosi się majestatycznie piękna lipa, która swoją koroną sięga chmur. Przez wielu nazywana jest „Drzewo Mrożek”. Nazwa nie jest przypadkowa, bo właśnie tutaj przyszedł na świat światowej sławy dramatopisarz, prozaik oraz rysownik Sławomir Mrożek.

Mały Sławek żył w niezwykłej symbiozie z owym drzewem. Mieszkał nieopodal, na tej samej ulicy. codziennie witał się z nią uczęszczając do pobliskiej szkoły. Przyszły pisarz niejednokrotnie chłonął wiedzę, wpatrując się beztrosko w jej koronę.

Rodzinny dom Mrożka został zburzony w latach 80-tych XX wieku, lecz lipa jest jego namacalnym świadectwem po dziś dzień. Drzewo pełni funkcję przyrodniczej atrakcji. Jest obowiązkowym punktem na drodze przyrodniczych wycieczek. W lecie jest swoistą salą koncertową tysięcy pszczół oraz domem wielu gatunków ptaków.

Feniks Kanaryjski Gliwice (woj. śląskie); Phoenix canariensis, wiek ok. 170 lat, obwód 1,65 m, wysokość ok. 16 m. Zgłoszony przez Miejski Zarząd Usług Komunalnych w Gliwicach.

 / Fot. Archiwum Klubu GajaPalma przyjechała do Gliwic w 1924 roku na zorganizowana wówczas „wielką wystawę roślin egzotycznych”. Jak podaje ówczesna prasa miała wtedy charakter rośliny soliterowej w wieku ok. 70 lat. Po zakończeniu wystawy trafiła do oranżerii na terenie Parku Chopina. Ze względu na ograniczone miejsce władze miasta podjęły decyzję o rozbudowie obiektu. Dzięki wsparciu gliwickich przemysłowców już rok później udostępniono dla zwiedzających nowe szklarnie. W ten sposób drzewo przyczyniło się do powstania Palmiarni Miejskiej.

Od tamtej pory palma, rodzaju żeńskiego, wraz z dwoma osobnikami rodzaju żeńskiego cieszy odwiedzających.

Z biegiem lat korzenie przerosły grunt na trwałe wiążąc rośliny z miejscem. Na początku lat 50-tych XX wieku pracownik palmiarni wysiał nasiona, z których wyrosło następne pokolenie tych reprezentacyjnych palm.

Obecnie 30 z nich w sezonie letnim zdobi zielone skwery w centrum Gliwic i Katowic.

Jeśli nie jest Ci obojętny los drzew, pomóż nam je sadzić, chronić i opiekować się nimi.

 / Fot. Archiwum Klubu GajaPrzekaż darowiznę Klubowi Gaja nr konta: 90 2030 0045 1110 0000 0067 3120 / Fot. Archiwum Klubu Gaja
Możesz też przekazać 1% Swojego podatku Klubowi Gaja - KRS 0000120069

W artykule wykorzystałem informacje nadesłane przez Klub Gaja.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Mrożek - do końca walczy o najwyższy nakład :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.