Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

3472 miejsce

Drzewociny wczoraj i dzisiaj

Jest wiele miejscowości w Polsce, które zasługują na uwagę. Do takich należy wieś Drzewociny chociażby na walor historyczny i rekreacyjno-wypoczynkowy. Dlatego warto poznać choćby w przybliżeniu ten zakątek ziemi łódzkiej.

 / Fot. https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/d/d4/POL_gmina_Dłutów_COA.svg/50px-POL_gmina_Dłutów_COA.svg.png Wieś Drzewociny należy do gminy Dłutów w powiecie pabianickim województwa łódzkiego. Swoim położeniem i urokiem przyciąga wielu turystów w celach rekreacyjno-wypoczynkowych. Wprawdzie niewiele już żyje osób, które mogłyby wyjaśnić bliżej historię tego miejsca, jednakże można się o niej dowiedzieć na podstawie istniejącej sali pamięci, która znajduje się w Środowiskowym Domu Samopomocy. Prezentowane są w niej zbiory związane z Ziemią Dłutowską: drewniane narzędzia codziennego użytku, tradycyjne stroje, koronki i hafty, akwarele przedstawiające okolice Dłutowa, a także liczne dokumenty i fotografie. Informacje na temat działalności placówki, którą jest ŚDS znajdują się na stronie internetowej: http://www.dlutow.pl/joomla/index.php/srodowiskowy-dom-samopomocy/96-sds.

 / Fot. Czesław Postawa Ważnym elementem historii miejsca jest to, że do 1928 roku wieś była zamieszkana głównie przez Niemców i zwana Erywangrodem. Świadczy o tym obecnie chociażby cmentarz niemiecki, aczkolwiek utrzymywany w nieładzie i zdewastowaniu. Obecnie nie chowa się na nim zmarłych. Nad wejściem widnieje napis w języku niemieckim: Selig sind die Toten die in den Herrn sterben (Szczęśliwi są zmarli, którzy w Panu umierają).

 / Fot. Czesław Postawa W tym malowniczym i leśnym miejscu mieści się również Ośrodek Caritas Archidiecezji Łódzkiej jako miejsce wypoczynkowo-rehabilitacyjne dla dzieci i osób starszych. O działalności tego ośrodka można dowiedzieć się na stronie internetowej: http://www.caritas.lodz.pl/?art=d09578e8cac91a5deaad8512ed026dee.

 / Fot. http://mapa.nocowanie.pl/jamborek/zdjecia/42358158/ Wieś Drzewociny położona jest nad brzegiem rzeki Grabia. Jej obszar objęty jest ochroną przyrody "Natura 2000". W jej zasięgu znajdują sie także zabytkowe młyny. Jeden z nich graniczy właśnie z Drzewocinami.

Podsumowując warto podkreślić, że miejscowość Drzewociny jest atrakcyjna nie tylko ze względu na krajobraz, lasy, rzekę, powietrze, ale nadto ze względu na walory historyczne. Warto zatem odwiedzić i spędzić wraz z rodziną czy przyjaciółmi wolny czas.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.