Facebook Google+ Twitter

Drżyjcie zawodowcy, obywatelscy nadchodzą!

W czwartkowy poranek Seul przywitał deszczem mieszkańców i dziennikarzy obywatelskich z całego świata, którzy przyjechali na zjazd organizowany przez OhmyNews. Z Międzynarodowego Forum Dziennikarstwa Obywatelskiego w Seulu – Paweł Nowacki.

Popołudniową (choć ze względu na tutejszą nomenklaturę lepiej mówić polunchową) sesję obrad oceniam jako niezwykle inspirującą i ciekawą. Wybijające się wystąpienie oraz przemyślenia pomocne w rozwoju Wiadomości24.pl pojawiły się w prezentacjach Dana Gillmora, założyciela i dyrektora Center for Citizen Media, a także Koreanki Han Na-young, która relacjonowała w tym roku tragedię na uczelni w Virginii. Także doświadczenia z wprowadzania na rynek japoński idei dziennikarstwa obywatelskiego są niezwykle pouczające.

Gillmor nie omieszkał przypomnieć wszystkim, że to dzięki opisom w internecie studentów Virginia Tech do masowego odbiorcy dotarły szczegóły masakry z 16 kwietnia. Zauważył też, że po materiały od czytelników sięga się już nie tylko w internecie, świadczy o tym eksperyment niemieckiego „Bilda”, który płaci za zdjęcia nadesłane przez czytelników. - Kamera umieszczona w aparacie komórkowym już zmieniła i jeszcze zmieni tradycyjne media - podkreślał Gillmor. - Dziennikarstwo obywatelskie to dziś globalny trening - jak media muszą rozumieć i tłumaczyć świat swoim odbiorcom.Dan Gillmor przy swoim Macu... / Fot. Paweł Nowacki

– Słuchałam radia, gdy powiedziano o tragedii w Virginia Tech – opowiadała Han Na-young. - Kiedy córki wróciły z campusu z detalami opowiadały co się zdarzyło. Wtedy odezwała się redakcja z Korei z prośbą bym przygotowała cover story o tych tragicznych zdarzeniach. Byłam tam przez 16 godzin. Dziś mogę powiedzieć, Han Na-young i jej "legitymacja" prasowa / Fot. Paweł Nowackiże to doświadczenie sprawiło, iż moje obie córki chcą być dziennikarkami.

Hideki Hirano z Japonii, managing editor, opowiadał o przeniesieniu pomysłu OhmyNews do Japonii. - Nie wierzę, że masz 66 lat - mówił rok temu do mnie mój dzisiejszy szef - opowiadał Hirano. - Mój angielski rzeczywiście nie był wówczas najlepszy – zaczął swoją opowieść. Ten doświadczony dziennikarz 15 lat pracował w japońskim „Nikkei”: - Widzę teraz wielką różnicę między tym co robiłem „w papierze”, a tym co robię w internecie. Dopiero teraz poznałem mentalność naszych odbiorców, a zarazem dostarczycieli treści.
W 2006 roku był mały falstart, ale po kwietniowych zmianach japoński OhmyNews ma się dobrze, otrzymuje ok. 30 artykułów dziennie, a treść dostarcza aż 3600 reporterów obywatelskich. - Płacimy 2 tys. jenów za gorącego newsa... - zaznaczał Hideki Hirano.

Ta część okazała się najdłuższa, gdyż najwięcej pytań budził problem wzajemnej niechęci Koreańczyków i Japończyków (zaszłości historyczno-wojenne). Jak w wypadku Pakistanu i Indii okazuje się, że co innego oficjalne, mainstremowe media, a co innego internauci. Przełamywanie schematów oraz docieranie do informacji po które nie sięgają (nie chcą, bądź nie mogą) wielkie gazety, czy telewizja to optymistyczny wniosek na przyszłość dla dziennikarstwa obywatelskiego jaki płynie z pierwszego dnia forum. Uśmiechnięte dziennikarki obywatelskie z OhmyNews... / Fot. Paweł Nowacki

Na koniec dane z prezentacji Michael Tippetta z Kanady (współzałożyciel NowPublic), który przypomniał że już dziś 48 procent komórek jakie są w rękach ludzi ma kamery wideo. Wniosek? Drżyjcie zawodowcy, nadchodzi era dziennikarzy obywatelskich...

ZOBACZ TAKŻE:
Wieża Babel w Seulu - spotkanie dziennikarzy obywatelskich

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

szczerze mówiąc bardziej podobała mi się pierwsza relacja, bo z tej nic ciekawego sie nie dowiedziałem ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zawodowcy, nie "drżyjcie" :( lecz współpracujcie z nami :) :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) łubu-dubu! ... ;-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

jak dobrze, że tam jesteś Pawle

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) Ciekawe, które gazety przedrukują artykuł... z oryginalnym tytułem. :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.