Facebook Google+ Twitter

Dublin. Wystawa "PRL – tak daleko, tak blisko..."

Polska Społeczność w Irlandii zaprasza na IPN-owską wystawę pt. "PRL – tak daleko, tak blisko…" w cenrtum Dublina.

Plakat IPNowskiej wystawy zrealizowany przez Martę Tubek / Fot. Marta Tubek Polish Community in Ireland„Najweselszy barak w radzieckim obozie” to potoczne określenie charakteryzujące sytuację Polski, która w następstwie decyzji wielkich mocarstw w Jałcie w latach 1944–1989 znajdowała się w strefie bezwzględnej dominacji Związku Radzieckiego. Przez cały ten czas w sposób dyktatorski władzę w Warszawie z nadania Moskwy sprawowali komuniści. Równocześnie w tamtej Polsce na przestrzeni 45 lat wypadło żyć około 60 milionom ludzi. Jedni z nich współpracowali lub wręcz tworzyli reżim, inni w różnym czasie i w różny sposób występowali przeciwko niemu. Zapewne jednak najwięcej było takich, którzy bez najmniejszej sympatii dla systemu, władz i Związku Radzieckiego starali się w jakikolwiek sposób przystosować i po prostu godnie żyć. O wszystkim tym starali się opowiedzieć obrazami autorzy przygotowanej przez Instytut Pamięci Narodowej z Warszawy wystawy "PRL - tak daleko, tak blisko…"
Pani Konsul Ewa Sadowska, Simon Meade z Open Learning Centre i Pani Konsul Agnieszka Pacyga podczas prezentacji wystawy / Fot. Grzegorz Swiatkowski Studio4photo
Zamiarem autorów było pokazanie zarówno walki (w pierwszym okresie powojennym także zbrojnej) z narzuconą władzą, jak i wydarzeń życia codziennego, z zakresu polityki, gospodarki, kultury, sportu i nauki, którymi żyło wówczas polskie społeczeństwo. Przy wykorzystaniu zróżnicowanego materiału fotograficznego przedstawiono, jak w kalejdoskopie, najważniejsze wydarzenia kolejnych 45 lat historii. Na wystawie znaleźć można zdjęcia ukazujące takie wydarzenia jak np. rozbicie powojennego podziemia zbrojnego, utworzenie partii komunistycznej, odbudowę kraju ze zniszczeń II wojny światowej, okres stalinowskiego terroru, zmiany polityczne po śmierci Stalina, konflikt między Kościołem katolickim a ateistyczną władzą komunistyczną, pielgrzymki polskiego papieża Jana Pawła II do ojczyzny, wolnościowe zrywy społeczeństwa, które doprowadziły do powstania „Solidarności”, czy wreszcie odzyskanie wolności i upadek systemu komunistycznego w Europie Środkowo-Wschodniej. Autorzy wystawy starali się przemawiać przede wszystkim sugestywnymi obrazami, teksty informacyjne ograniczając do niezbędnego minimum.

Paweł Sasanka z IPNu przedstawia wystawę członkom zarządu Polish Community in Ireland VP Bartłomiejowi Marczyńskiemu, Piotrowi Kaszyńskiemu i Przemyławowi Łozowskiemu / Fot. Grzegorz Świątkowski Studio4photoWystawa prezentowana będzie w Central Library, ILAC Centre w Dublinie od 16 grudnia 2010 r. Uroczyste otwarcie wystawy odbędzie się 16 grudnia 2010 r. o godz. 18.00. Otwarciu wystawy towarzyszyć będzie wykład dr. Pawła Sasanki z Instytutu Pamięci Narodowej zatytułowany „Przełomowe momenty w historii Polski po II wojnie światowej”.

Prezentacja wystawy w Dublinie została przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej wraz
z Ambasadą RP w Dublinie oraz Szkolnym Punktem Konsultacyjnym przy Ambasadzie RP w Dublinie i stowarzyszeniem Polska Społeczność w Irlandii .

Serdecznie zapraszam.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.