Facebook Google+ Twitter

Dubrownik. Premierę sztuki Houellebecqa uznano za zagrożenie

Letni Festiwal w Dubrowniku odwołuje premierę sztuki Michela Houellebecqa ze względów bezpieczeństwa. Francuski autor prezentuje w swojej twórczości kontrowersyjne poglądy na islam. Służby dostrzegają w tym realne zagrożenie.

Michel Houellebecq, francuski pisarz (ur.1958). By Mariusz Kubik, http://www.mariuszkubik.pl CC BY 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/3.0)], via Wikimedia Commons / Fot. Mariusz KubikLetni Festiwal w Dubrowniku odwołuje premierę sztuki Michela Houellebecqa ze względów bezpieczeństwa. Francuski autor prezentuje w swojej twórczości kontrowersyjne poglądy na Islam. Służby dostrzegają w tym realne zagrożenie.

Spektakl oparty na powieści "Cząstki elementarne", był zapowiadany w Dubrowniku jako premiera na lipiec. Jednakże wpierw miejscowe władze poprosiły służby wywiadowcze i policję o przeprowadzenie oceny bezpieczeństwa.

Według oświadczenia policji, planowane widowisko może stwarzać niebezpieczeństwo. Taką opinię wydał chorwacki wywiad. "Nie użyli słowa 'terroryzm', ale chodzi właśnie o to" - powiedziała rzeczniczka festiwalu, Karla Labas.

"Ocena jest poufna i nigdy jej nie ujrzymy, ale myślę, że składa się na to najnowsza powieść autora, atak na 'Charlie Hebdo' i bliskość Bośni" - dodaje Labas.

Bośniaccy muzułmanie praktykują umiarkowaną formę islamu, ale od czasu wojny 1992/95 niektórzy stali się bardziej radykalni w swojej wierze i angażują się w incydenty zbrojne. Według szacunków rządu, około 200 bośniackich muzułmanów wyjechało do Syrii i Iraku, by walczyć dla Państwa Islamskiego.

Najnowsza powieść Houellebecqa wywołała głosy oburzenia w całej Francji. "Uległość" opowiada o państwie, którego prezydentem w 2022 roku zostaje przywódca Bractwa Muzułmańskiego. Francją zaczyna rządzić islamski rząd. Kraj przechodzi przeobrażenie w każdej sferze życia.

W dniu premiery książki Houellebecqa miała miejsce tragedia, której sprawcami byli islamscy bojownicy. 7 stycznia dżihadyści zaatakowali siedzibę satyrycznego tygodnika "Charlie Hebdo" w Paryżu. Zginęło 12 osób.

"Ta sztuka ["Cząstki elementarne" - przyp. aut.] nie ma nic wspólnego z islamem, ale oczywiście to nie miało znaczenia. Teraz staramy się znaleźć spektakl zastępczy. W rzeczy samej dobrze, że opinia została wydana teraz, a nie w dniu premiery, co spowodowałoby jeszcze większy skandal" - powiedziała Labas.źródło: Guardian

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.