Facebook Google+ Twitter

"Duch Gdańskiej Architektury" na III Gdańskim Festiwalu Rzeźby z Piasku

Od 5 lipca na plaży w Jelitkowie można oglądać monumentalne rzeźby z piasku, przedstawiające najważniejsze zabytki architektury naszego miasta. Między innymi 6-metrowy Ratusz i ponad 5-metrowy Dwór Artusa.

1 z 18 Następne zdjęcie
Zdjęcie: Dworzec Główny w Gdańsku Fot. Janusz 'Kali' Kaliszczak
Dworzec Główny w Gdańsku Fot. Janusz 'Kali' Kaliszczak

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (11):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 19.08.2009 10:12

Piekno natury i dziel czlowieka :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Rewelacja:)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 14.07.2009 21:48

Podziwiam Adama Sobala :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

To nie jest zwykły piasek plażowy tylko mieszanina piasku i gliny. Wczesniej bardzo dlugo byla mieszana i ubijana w formach, utwardzana i dopiero w tym rzezbiono.

Podziwiam detale.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Gdy w pacholęctwie na Jelitkowskiej plaży z zapałem budowałem piaskowe zamki, a mama z podziwem komentowała moje dokonania, to do głowy mi nie przychodziło, że oto po latach dorośli pokażą, jak byłem nieudolny w swej plażowej twórczości. A wszystko to za sprawą międzynarodowej ekipy artystów-rzeźbiarzy, której z pobliskich Kaszub zwieziono na Jelitkowską plażę kilka tysięcy ton odpowiedniego piasku do wypełnienia potężnych szalunków sięgających niekiedy i drugiego piętra. Potem w katorżniczym trudzie ubito piach, by upodobnić go do zwartej kamiennej bryły. Tak powstały nieociosane piaskowe bloki, z których zręczne ręce artystów w ciągu niespełna dwóch tygodni wyczarowały 16 figur w fantazyjnej formie przedstawiających główne zabytki starego Gdańska. Aby powstały te dzieła nie potrzebne były tradycyjne narzędzia rzeźbiarskie (dłuto i młotek), wystarczył ogrodowy szpadel, kilka dziecinnych łopatek i rylec wystrugany na prędce z twardego patyka.

W ciągu dwóch czerwcowo-lipcowych tygodni Artyści-rzeźbiarze uczynili z rozedrganej słońcem gdańskiej plaży swoją niezwykłą pracownię twórczą, taką, o której marzył Wyspiański, bezgraniczną, otwartą na cały świat, prawdziwą pracownię rzeźbiarką, w której cisza miesza się z szumem morskiego wiatru i krzykiem mew. To nic, że za plecami widzowie czynią komentarze, to nic, że deszcz podstępnie próbuje skruszyć świeżo uformowany detal. Bo oto z każdą minutą przybywa kształtu i jakby spod ziemi wyrastają wieże gdańskich kościołów, bryła Ratusza Głównego Miasta, dworzec kolejowy zaprzężony ciężkim parowozem. A tam dalej cień Gdańskiego Żurawia ginie w spokojnej toni Motławy i wartownicy pospali się u wrót Wielkiej Zbrojowni, jakby czas się dla nich zatrzymał. A przed Bramą Wyżynną tłoczą się kaszubscy handlarze z wozem pełnym świeżych ryb i koszami pachnącymi warzywem i grzybami z Tucholskiego Boru. Tylko Neptun jak zawsze spokojnie baczy na wszystko z góry, jakby wynosił się ponad ten gdański codzienny zgiełk.

Gdy już zakończono wszystkie prace, rzeźby zostały pokryte specjalnym wodoodpornym utwardzającym żelem, który uchronił je przed niszczącym działaniem wiatru i deszczu. Dzięki temu zabiegowi piaskowe cuda przetrwają w nienaruszonej postaci aż do samego końca wakacji. I takim oto prostym sposobem Gdańsk stał się jedynym miastem w Polsce, w którym odbywają się profesjonalne plenery rzeźby z piasku, w których biorą udział również zagraniczni twórcy. I pomyśleć, że ja, podobnie jak inni, z gębą otwartą przechadzałem się między tymi wszystkimi wspaniałościami i nie mogąc tchu złapać z zachwytu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

ktoś może wie, jak się to trzyma kupy?
na jajko stawiają, czy na lakier do włosów? )) a wygląda bajecznie

Komentarz został ukrytyrozwiń

A wydawałoby się, że "babki z piasku" zarezerwowane są dla małych dzieci ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

fajnie, fajnie - musze wybrać się tam wieczorem ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 10.07.2009 12:53

Cuda wianki :) Brawo także fotografa!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wspaniałe dzieła, świetnie pokazane. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.