Facebook Google+ Twitter

Duchowni o Halloween

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-10-31 17:38

Próby wprowadzenia do Polski święta Halloween pokazują, że naszej tradycji zagraża komercjalizacja - uważa duszpasterz akademicki ksiądz Grzegorz Michalczyk. Jego zdaniem Halloween jest elementem pewnego stylu życia, a ponieważ dociera do nas z Zachodu, jest dla wielu osób atrakcyjne.

Duszpasterz podkreśla, że Polacy przyjmuja Halloween bez znajomości korzeni tego święta. Obce chrześcijaństwu obrzędy Halloween miały na celu oswojenie śmierci.

Zdaniem księdza Michalczyka zamiast przyjmować obce zwyczaje warto spróbować lepiej poznać rodzimą tradycję.

Proboszcz warszawskiej archikatedry ksiądz Bogdan Bartołd uważa, że święto Halloween nie zakorzeni się na trwałe w naszym kraju. Zdaniem księdza Bartołda dla Polaków śmierć jest tematem zbyt poważnym, aby z niego żartować.

Święto Halloween wywodzi się z pogańskich tradycji Celtów, grupy ludów zamieszkujących dzisiejsze tereny Anglii, Irlandii, Szkocji, Walii i północnej Francji. Wierzyli oni w życie po śmierci i wędrówkę dusz.
Tego dnia Celtowie zbierali się przy ogniskach, aby uczcić i złożyć ofiary bogowi śmierci - Samhaine. Na ceremonię przychodzili przebrani, niecodzienny strój miał bowiem zapewnić, że złe duchy ich nie rozpoznają i nie skrzywdzą. Także światło przynoszone w wydrążonych rzepach miało odstraszać wszelkie zło.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Niech_ Moc_ Będzie_ Z_ Wami :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 01.11.2008 08:55

niezły koment zgadzam się po części
mnie nie obchodzi ani skąd przybyło to święto, ani jakie ma korzenie
po prostu mi się podoba i chcę je obchodzić bo jest fajna zabawa :)
"Zdaniem księdza Bartołda dla Polaków śmierć jest tematem zbyt poważnym, aby z niego żartować."
a to dziwne, wczoraj na kazaniu ksiądz mówil że nie mamy się bać śmierci

Komentarz został ukrytyrozwiń

Witam

No cóż, jaki nauczyciel, taki uczeń.
W artykule przeczytałem:
``Święto Halloween wywodzi się z pogańskich tradycji Celtów``.
Oczywiście na wstępie napiszę, że tego pogańskiego święta nie uznaję, ponieważ jest ono obce człowiekowi wierzącemu.
Przypomnę jednak księdzu Grzegorzowi, że np. data narodzin Zbawiciela jest również wzięta z pogańskiego Rzymu i tak zakorzeniła się w pogańskiej katolickiej religii, że nikogo historia jej ustalenia już nie interesuje.
Tak samo pogańską tradycją jest kultywowanie nauki mówiącej o tym, że mędrcy ze wschodu byli królami i byli to Kacper, Melchior i Baltazar.
Pogańską nauką też jest tzw. ``spowiedź na ucho``, spowiedź na kartki, czy modlitwa do Marii.
Również pogańską nauką jest wyrzucenie II Przykazania z Góry Synaj mówiącego o zakazie sporządzania podobizn Pana Boga i człowieka. Taką samą katolicką nauką jest poprawianie Pana Boga i stwierdzenie, że na Górze Synaj Pan Bóg Dał Mojżeszowi Przykazanie o brzmieniu ``Pamiętaj, abyś dzień święty święcił``.
Różaniec wręcz jest heretycką nauką, a papież Jan Paweł II ośmielił się nazwać modlitwy różańcowe, streszczeniem ``całej Ewangelii``.
I Wy uczycie młodzież?
Sami potrzebujecie nawrócenia się do Zbawiciela. Mieliście być tymi, którzy głoszą Ewangelię Bożą, a od setek lat głosicie pogańskie nauki rzymian i persów. Wprowadziliście własne prawa, które zastąpiły Prawa Boże.
Jedyną Drogą do Boga Ojca Jest Pan Jezus. Tylko On Jest Drogą do Zbawienia. Nie Maria, nie ustanowieni przez Was ``święci``, których hurtem wysyłacie do nieba, a tylko Pan Jezus.
Jana Pawła II nie ma w niebie, a pewnego dnia, tak samo jak i Wy za wprowadzenie miliardów ludzi w błąd, ten człowiek zostanie ukarany.

Cześć

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.