Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

6360 miejsce

Duchy w Owińsku i Otwocku? Zamordowani przypominają o sobie

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2011-10-27 12:44

Wiele wskazuje na to, iż na mapie polskich nawiedzonych miejsc zaznaczyć możemy kolejny punkt. To miejscowość Owińsk w Wielkopolsce. Relacje o zjawiskach, które mają tam występować przywodzą nam na myśl inne, bardzo podobne miejsce...

Sonda

Nawiedzone miejsca - prawda czy wymysł?

Tworzona przez nas „mapa nawiedzonych miejsc” jest częścią programu badawczego pod nazwą: „NPN i prawdziwe duchy” realizowanego przez Projekt NPN (organizacja badająca zagadki nauki) we współpracy z miesięcznikiem „Czwarty Wymiar”.

Zdaniem niektórych mieszkańców dziwne zjawiska mają mieć miejsce w opuszczonym budynku, w którym mieścił się szpital psychiatryczny. Powstał on już w 1838 r., jako pierwsza tego typu placówka w Wielkopolsce. W 1939 roku wtargnęli tu Niemcy, którzy zamordowali 1100 pensjonariuszy.

"Naziści potrzebowali jeńców do pracy. Chorzy nie byli im potrzebni, więc zapadały decyzje o ich mordowaniu. Robiono to w ramach akcji T4. Przeprowadzono ją w wielu szpitalach, m.in. w Gnieźnie, Kościanie i właśnie Owińskach" - tłumaczy w rozmowie z Wirtualną Polską, badacz historii prof. dr hab. Janusz Karwat.

Dorosłych pacjentów Niemcy rozstrzelali na miejscu i pochowali w okolicznych lasach. Dzieci przewieźli do Fortu VII w Poznaniu, gdzie był pierwszy na terenie Polski hitlerowski obóz koncentracyjny. 11 listopada 1939 r. wszystkie chore dzieci zamordowali.

"Diaboliczne chichoty, jęki i cienie przemykające po murach. Do tego ciągle w okolicy przepalają się żarówki" - mówi Wirtualnej Polsce Anastazja Boszko mieszkająca w pobliżu szpitala psychiatrycznego w Owińskach. "Dziwne zjawiska nasilają się w listopadzie" - dodaje.

Opuszczony budynek szpitala psychiatrycznego, od lat budzi skrajne emocje okolicznych mieszkańców. Nie brakuje osób, które widziały przemykające w dali dziecięce postaci i słyszały nieziemskie odgłosy. Paranormalne zjawiska nasilają się w listopadzie, w rocznicę masowej egzekucji.

"Zofiówka", Otwock

Jeden z opuszczonych budynków po zakładzie dla psychicznie chorych w Otwocku. (fot. arch. Marcin Mizera) / Fot. Marcin MizeraNam ten przypadek przypomina inny, bardzo podobny, którym swego czasu osobiście się zajmowaliśmy. Chodzi mianowicie o opuszczone budynki szpitala psychiatrycznego "Zofiówka" znajdujące się w Otwocku pod Warszawą. Zakład założono w 1908 roku. Najpierw zbudowano pierwszy pawilon, dwa lata później dobudowano drugi dla kobiet. Kiedy w 1926 r. zbudowano trzeci, zakład posiadał blisko 300 łóżek. W czasie II wojny światowej w Zofiówce została przeprowadzona akcja T4, która polegała na zabijaniu ludzi chorych psychicznie. W jej wyniku, w sierpniu 1942 roku, życie straciło 110 osób. W końcu lat 50. odkryto około 100 ciał w zbiorowej mogile obok ogrodzenia, w pobliżu budynków należących do liceum przysanatoryjnego. Od 1956 roku mieściło się tam sanatorium przeciwgruźlicze, w 1985 e. szpital przywrócono do pierwotnej postaci. Został opuszczony w 1998 roku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Tysia;)
  • Tysia;)
  • 07.06.2012 12:46

Miejscowość to Owińska, a nie Owińsk. A odmienia się w tych Owińskach, a nie owińsku. I tak, u nas straszy jak nic, jeszcze gorzej straszy w ośrodku dla niewidomych. Dzieciaki słyszą tam naprawdę dziwne rzeczy i nie tylko one zresztą... Wychowawcy też. A nawet widzą postacie... słyszą szepty, rozmowy, rzeczy same się nawet przemieszczają i to jest horror bo nikt nic z tym nie robi ani o tym nie mówi...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Az trudno uwierzyć.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.