Facebook Google+ Twitter

„Duma Pomorza” na wyrost?

Szczecin moim miastem, Pogoń Szczecin moim życiem, moją dumą. Przynajmniej tak mówią kibice, o najpopularniejszym klubie sportowym w Szczecinie - Pogoni Szczecin, który został założony 21 kwietnia 1948 r., pod nazwą Klub Sportowy Sztorm.

W 1958 r. Pogoń Szczecin awansowała do I ligi piłkarskiej. Największe sukcesy klub odniósł w latach 80. (dwukrotnie grał w finale Pucharu Polski), w 1984 r. zajął trzecie miejsce, a 1987 r. drugie miejsce w lidze. Ale już lata 90. były zmaganiami klubu o przetrwanie i ligowy byt. W 2001 r., Duma Pomorza zdobyła drugie w swych dziejach wicemistrzostwo Polski.

Na początku XXI w Pogoń została doprowadzona do ruiny. Drużyna grała katastrofalnie, skutkiem czego był spadek z ekstraklasy w 2003 r. Od tego czasu zaczął się upadek Pogoni Szczecin. W 2007 r. drużyna wystartowała w rozgrywkach IV ligi. Sezon 2007/2008 zespół zakończył zwycięsko, a w spotkaniu barażowym dwukrotnie pokonał Zatokę Puck co dało Portowcom awans do zreformowanej II ligi. Sezonu 2008/2009 zakończyli na 2 miejscu II ligi, awansując do I ligi.

Rozpisałem się o dokonaniach piłkarskiego zespołu Pogoni Szczecin, ikony kibiców zwanej od dawna "Dumą Pomorza", aby było wiadomo o kim mowa. Dodam jeszcze, że obecnie Pogoń okupuje dolne rejony tabeli, zajmując 13 miejsce w I lidze. Na piątkowej inauguracji wiosennej rundy rozgrywek doliczono się około 4 tysięcy widzów (Szczecin przoduje w klasyfikacji na najwyższą frekwencję). Piszę o tym w kontekście nacisków na Radę i prezydenta Szczecina w sprawie budowy nowego stadionu.

Polska piłka nożna okupuje dolne rejony tabeli rankingu FIFA (72 miejsce) i UEFA (24 miejsce) i jest w głębokim dołku. Niestety piłka nożna nie jest już w naszym kraju sportem tak popularnym i masowym, jak kiedyś (nawet na podwórkach i pustych placach młodzież grała w piłkę nożną). Opustoszały szkolne i miejskie boiska. Obecnie chyba bardziej popularnymi sportami są lekkoatletyka, pływanie, wioślarstwo, skoki narciarskie, sporty motorowe, w których mamy mistrzów świata, czy Europy.


Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Tycia Baran
  • Tycia Baran
  • 03.05.2011 19:31

Teraz Pogoń spadła na 15 miejsce w I lidze, wiec chyba rzeczywiście nie możemy być zbyt dumni z "Dumy Pomorza".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Obecnie Flota Świnoujście ma większe szanse wejść do ekstraklasy (Pogon w strefie spadkowej), więc może ona powinna przejąć nazwę "Duma Pomorza"

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.