Facebook Google+ Twitter

Duńskie służby specjalne wstrzymują książkę swojego byłego szefa

Oburzenie duńskich mediów sięga zenitu. Służby specjalne wstrzymały dystrybucję książki, która zawiera rozmowy z byłym szefem wywiadu. Mówi się o manipulacjach i ingerencji w wolność słowa.

'Syv år for PET' aut. Morten Skjoldager (okładka przód); wyd. People's Press (2016) / Fot. peoplespress.dkDuński sąd nakazał dwóm wielkim duńskim koncernom medialnym i 40 księgarniom w całym kraju, nie publikować ani nie sprzedawać książki, która zawiera rozmowy z Jakobem Scharfem, byłym szefem służb specjalnych PET (Politiets Efterretningstjeneste - Policyjna Służba Wywiadowcza).

Nakaz sądu został wydany na wniosek PET, z obawy przed możliwym ujawnieniem informacji ściśle tajnych na stronach książki "Syv år for PET" (z duń. 'Siedem lat z PET'), autorstwa Mortena Skjoldagera. Duńskie media krytykują sąd, redaktor naczelny tabloidu "Ekstra Bladet", Poul Madsen twierdzi, że jest "całkowicie niedorzeczne", aby służby "dyktowały, co powinna pisać wolna prasa".

"Szalone czasy w światłej demokracji" - stwierdził Joergen Ramskov, szef Radio24syv, jednej z największych stacji radiowych w Danii, który również otrzymał nakaz. "Ekstra Bladet" powiedział, że zabroniono tak całkowitego jak i częściowego drukowania książki.

W wywiadzie telewizyjnym, obecny szef PET Finn Borch Andersen powiedział, że zareagował po reklamach książki w których przekonywano, że wydawnictwo "odsłania operacje PET, te znane i te nieznane."

"Teraz mamy dostęp do książki i obecnie jest czytana" - zakomunikował Borch Andersen w duńskiej TV2, dodając przy tym, że służby mogą poprosić o zniesienie nakazu, jeżeli nie doszukają się niczego wrażliwego - "Nie mamy żadnego interesu we wstrzymywaniu książki."

Jakob Kvist, rzecznik wydawnictwa People's Press powiedział, że PET "zażądała umożliwienia jej wprowadzania zmian." Około 5000 egzemplarzy zostało już dostarczone do księgarni, a co najmniej jeden sklep już wyprzedał książkę.

Jakob Scharf, szefował PET w latach 2007-2013, był odpowiedzialny za powstrzymanie ataków terrorystycznych, których podłożem były prasowe publikacje karykatur proroka Mahometa. Od 2005 roku Dania była celem islamskich ekstremistów.

Premierę książki zapowiadano na dzień 17 października.


źródło: Daily Mail

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.