Facebook Google+ Twitter

Düsseldorfer Kom(m)ödchen z "Couch" w Hamburger Kammerspiele

W bezpośredniej odległości od mieszkania mojego znajomego Franzusa Allain' a w Hamburgu, oraz kompleksu Universytetu, znajduje się Hamburger Kammerspiele Teatr. Do którego przyjechał Düsseldorfer Kommödchen ze sztuką -satyrą "Couch"

Couch autorstwa Dietmara Jacobsa i Christiana Ehringa, w reżyserii Hansa Holzbecher, ze znakomitym aktorstwem Christiana Ehringa, Maike Kühl i Heiko Seidel jest wciąż aktualizowana do sytuacji społecznej i politycznej w dzisiejszych Niemczech.

Sztuka -satyra opowiada o młodych Niemcach mieszkających w tym samym bloku mieszkalnym, "okupujących" jednak wciąż to samo mieszkanie jednego z nich: satyryka -komponisty. Nieudacznika produkującego teksty dla potrzeb politycznych partii i stowarzyszeń w Niemczech. Skecze w tej sztuce -satyrze na aktualne życie polityczne i małżeńskie w Europie Zachodniej.

Tu: w Niemczech - są podane publiczności bardzo żywo, z dużą werwą osobistych doświadczeń i przeżyć. Co powoduje iż publiczność hamburska reaguje żywymi brawami i dużą salwą śmiechów. Z resztą nie tylko publiczność hamburska... obok mnie była Pani ze Słowacji, oraz troje Polaków!


Czy także kanclerz Andrea Merkel odpowiedziałaby brawami i śmiechem na swój wizerunek satyryczny, którzy aktorzy zaprezentowali w tej sztuce? - Pozostawiam to do wyboru polityka. W sztuce powracają także "baby", wciąż na nowo podrzucane innym mieszkańcom domu, tu: spotkania u sąsiada. Które przyszły na świat jako dwojaczki "in vitro"!
Ponieważ dysputy są żywe i często głośne, dzieci budzą się ; jedynie imitacje wypowiedzi i gestów Andrei Merkel powodują, iż baby znów usypiają w kołysce - kapucy.

Aktorzy często w tej sztuce zmieniają twarze: pojawiają się jako ex- narzeczone, lub nierozłączna para małżeńska "w beżu", to znów jako władca -właściciel domu. Ale i te transformacje - wobec ewentualnej "harmonii" New Age: (powód: książki o Dalaih Lamie w podrzuconej walizce) okazują się niezastąpione. Ponieważ tylko tak... w użytku społecznym i politycznym w kulturze zachodniej są widziane, chciane i akceptowane.

Lepiej być egoistą - jak właściciel domu i innych immobiliów, wyrzucający pracowników z pracy w swoich wojażach po firmach świata! Nawet on okazuje się bardziej potrzebny i akceptowany wobec - harmonijnych uścisków i objęć ciała - w stylu "New Age". Ponieważ właściciel naturalnie ma niedobory w pojęciu "rodziny"; rekompensuje to sobie - i to z powodzeniem! - u swoich wynajemców mieszkania. Podwyższając im przy okazji czynsz.

Sztukę naprawdę warto jest zobaczyć; ze śmiechu (często z samych siebie) nie pozostaje sucha łza - na twarzach ożywionej "społecznymi wartościami" na scenie - publiczności hamburskiej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Andrzeju, przeciaż sam możesz to poprawić. Ja nie mogę ci poprawić, ale ty możesz, wejdź na edycję popraw i zapisz. Masz opcję "popraw pisownię".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Isabello, wyobraź sobie, że nigdy nie chodziłem do polskiego liceum... - tak jak wielu młodych Polonusów w Niemczech, znających język polski jedynie ze słuszenia!!

że moja mama po niemieckiej szkole w W.M.Gdańsku nigdy nie uczyła mnie ortografii polskiej....
że nauczycielka od polskiego w sozjalistycznej "tysiąclatce" w latach 70 -tych w Gdańsku, nigdy nie stawiała mojej młodszej siostrze złe oceny z języka polskiego za "akcent" (! Baba Jaga !!),

że zaliczając obowiązkowo polską maturę w demokratycznych Niemczech /R.F.N., blondyna od języka niemieckiego nigdy nie karciła mnie za pisownię niemiecką...- " weil du so eine gute Note in Polnisch hast"; ani że socjaldemokrata od języka niemieckiego w szkole zaliczeniowej lat 70- tych, uczył mnie o "aktualnych, obecnych" Niemczech, a nie o... Preussisch Deutsch!...

- Poproś Redakcję link niech wyświetlą moje materiały z powyższym artykułem, ażebym zmienił "Franzusa" na Franzuza. Pozdrawiam!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.