Facebook Google+ Twitter

Duża Dania – cicha bohaterka

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2012-08-09 09:47

O bezpieczeństwo turystów i żeglarzy na Jezioraku dba ambulans wodny Falck. O tym, jak wygląda praca w karetce wodnej oraz czym różni się od służby w tradycyjnej karetce, opowiedział nam pan Marek Balenis - koordynator ambulansu wodnego.

Gdy letnie słońce wyciska z nas ostatnie poty, chętnie szukamy schronienia nad wodą. Filmowe obrazy karmią nas widokami rajskich plaż. Prezentują zatłoczone kąpieliska, którymi opiekują się ratownicy-herosi, gotowi w każdej sekundzie rzucić się na ratunek potrzebującemu. Jak to wygląda w rzeczywistości? Zapytaliśmy pana Marka Balenisa koordynatora ambulansu wodnego Falck.

Nadzoruje on pracę karetki pływającej po wodach Jezioraka w rejonie Iławy. Jest to jedna z dwóch takich maszyn firmy Falck. W tym roku już po raz czwarty wypłynęła na wody jeziora. Swoją pracę rozpoczyna w sezonie letnim – wraz z początkiem czerwca i działa aż do końca września, czuwając przez 24 godziny na dobę nad bezpieczeństwem odpoczywających plażowiczów. Pan Marek Balenis opowiedział nam jak wygląda praca w ambulansie wodnym oraz czym różni się od służby w tradycyjnej karetce.

Skąd pomysł, by w Iławie pojawiła się tak wyspecjalizowana karetka? W mieście jest już przecież stacja ratownictwa medycznego.
Proszę przypomnieć sobie o karetce wodnej za każdym razem, gdy słyszymy o nawałnicach na Mazurach. Myślę, że to rozwiewa wszelkie wątpliwości. Dzięki posiadaniu ambulansu wodnego jesteśmy w stanie znacznie szybciej dotrzeć do poszkodowanych i udzielić im fachowej pomocy. Tradycyjna karetka ma sens, gdy wypadek ma miejsce przy linii brzegowej, choć spora część takich przypadków jest również zlecana nam. Jednak, gdy wypadek ma miejsce na środku jeziora, bądź przy wyspie, na którą nie można się dostać drogą lądową, Duża Dania – tak właśnie nazywamy naszą karetkę - jest niezastąpiona.

Czy w takim razie taki ambulans znacznie różni się od tradycyjnego?
Sprzęt medyczny i całe wyposażenie wnętrza jest dokładnie takie samo, co w zwykłej karetce. Jedyną, lecz znaczącą różnicą jest przestrzeń, w której się porusza. Nasza łódź jest napędzana silnikiem o mocy 300 KM i rozpędza się do prędkości 85 km/h. O tyle jest to istotne, że przy takich parametrach i braku korków, jesteśmy w stanie szybciej dotrzeć do pacjenta. Natomiast, jeżeli chodzi o załogę ambulansu, to ma ona taki sam skład jak na lądzie, z tą różnicą, że zawsze towarzyszy nam stermotorzysta – ratownik wodny, należący do WOPR-u, posiadający specjalny patent zawodowy.

Skoro sam ambulans nie różni się od zwykłego, to może specyfika pracy jest inna?
O, tak – woda, słońce, plaża… zdecydowanie lepiej! Żartuję oczywiście, a mówiąc poważnie, to znów niczym nie zaskoczę, większej różnicy nie ma. Prawdą jest, że warunki pracy są przyjemniejsze: cisza, spokój, z dala od miejskiego zgiełku. Jeśli jednak chodzi o przypadki, do których jesteśmy wzywani, to niewiele się one różnią od tych miejskich. Oczywiście, okoliczności, a co za tym idzie motoryka ruchu, podczas wypadków jest inna. Jednak gdy poślizgniemy się na pomoście czy na jachcie, efekt będzie podobny jak po spadnięciu ze schodów. Jedyne, co zdarza się może troszkę częściej, to z poważniejszych przypadków urazy kręgosłupa czy zawały, a z lżejszych ukąszenia owadów, zasłabnięcia i omdlenia spowodowane wysoką temperaturą. Trzeba jednak pamiętać, że wiele wypadków, do których dochodzi jest nadal konsekwencją brawury i braku wyobraźni.
(Michał K)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Eryk
  • Eryk
  • 29.08.2012 19:07

Fajnie, że coś takiego mamy wogóle w Polsce, bo nie wiedzialem - czyzby pozytywny wplyw zachodu? ;P

Komentarz został ukrytyrozwiń
jan gosc
  • jan gosc
  • 24.08.2012 11:11

Falck do Danii.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.