Facebook Google+ Twitter

Duże zbiorniki wody tuż pod powierzchnią Marsa?

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-09-26 11:06

Tuż pod powierzchnią Marsa mogą znajdować się duże zbiorniki wody. Dowodzą tego najnowsze zdjęcia czerwonej planety opublikowane przez NASA.

Na fotografiach nadesłanych przez Marsjański Orbiter Rozpoznawczy (MRO), który okrąża Marsa, widać białą substancję pojawiającą się po uderzeniu meteorytu. Substancja z czasem zanikła. Naukowcy twierdzą, że była to woda, która zwyczajnie wyparowała, a właśnie tak powinien zachowywać się marsjański lód. Poza tym analiza chemiczna wskazuje, że białe obłoczki to właśnie woda - i to bardzo czysta.

Amerykańscy naukowcy piszą w tygodniku Science, że jest to kolejny dowód na istnienie znacznych ilości wody na Marsie. Szacuje się, że jest jej tyle, ile w pokrywie lodowej na Grenlandii; przede wszystkim w okolicach marsjańskich biegunów. Astronomowie przypuszczają też, że całkiem niedawno, w ciągu ostatnich dziesięciu tysięcy lat, klimat Marsa był znacznie bardziej wilgotny niż dziś. Teraz dzięki obserwacji kolejnych uderzeń meteorytów w powierzchnię Marsa chcą dokładniej określić miejsca, w których jest woda.

Wybrane dla Ciebie:


Tagi: woda Mars


Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.