Facebook Google+ Twitter

Duzi stawiają na sklepy osiedlowe

  • Źródło: Dziennik Łódzki
  • Data dodania: 2007-05-07 15:02

Handlowi giganci zmieniają strategię: zamiast otwierać kolejne molochy, oplatają kraj siecią drobnych sklepów. Taką strategię przyjęły m. in. brytyjskie Tesco, francuski Carrefour i niemiecki Plus. Muszą się zmierzyć z prawdziwą potęgą mniejszych sklepów, czyli portugalską Biedronką.

Nasz rynek jest już nasycony wielkimi sklepami / Fot. Dziennik ŁódzkiNasz rynek jest już nasycony wielkimi sklepami. W dużych miastach działa nawet kilkanaście hipermarketów, po kilka z danej sieci. W Łodzi można robić zakupy w trzech Carrefourach, trzech Tesco, czterech Realach i jednym E. Leclercu. Ograniczeniem ekspansji dużych sklepów są zainteresowani posłowie, którzy chcą, aby giganci otrzymywali zezwolenie na działanie tylko na 10 lat. Stąd zwrot w stronę tzw. sklepów osiedlowych.

W ostatnim czasie zakończyły się remonty w dawnych sklepach Leader Price, które przejęło Tesco. Brytyjska sieć, oprócz trzech hipermarketów w Łodzi i czwartego w Skierniewicach, posiada 11 mniejszych oddziałów w stolicy województwa i 10 poza nią, m. in. w Łowiczu, Ozorkowie, Pabianicach, Tomaszowie i Zduńskiej Woli. – Hipermarkety znacznie trudniej otworzyć niż mniejsze placówki – informuje Przemysław Skory, rzecznik Tesco. – Większe są koszty, po za tym brakuje miejsc na duże sklepy.

W Tesco, które zastąpiło Leader Price, można kupić 3,5 tys. produktów, z czego ok. tysiąca to tzw. marka własna. Nacisk na wyroby własnej marki kładziony jest także w sklepach Carrefour Express. Sklepy te, z czterema działającymi kasami, zaopatrzone są w podstawowe produkty.

Nazwa Carrefour wkrótce zastąpi Globi i Champion, które należą do francuskiego koncernu. W całym województwie było ich 13, obecnie 5 działa już pod nowym szyldem. Maria Cieślikowska, rzecznik sieci, zapowiada że zmiana marki nastąpi do końca przyszłego roku.

Do mniejszych sklepów obecnych w woj. łódzkim należy także niemiecki Plus. W Łodzi posiada co prawda tylko jeden oddział, ale firma stawia na mniejsze miejscowości, stąd obecność w Głownie, Piotrkowie, Bełchatowie, Pabianicach, Zduńskiej Woli i Łasku.

Właściciele hipermarketów, decydując się na otwieranie mniejszych sklepów, chcą walczyć z Jeronimo Martins Dystrybucja, który ma 900 Biedronek w kraju, z czego ponad 40 w woj. łódzkim. I ciągle otwiera nowe sklepy. Klienci mogą zacierać ręce. Większa konkurencja powinna spowodować spadek cen i poprawą jakości obsługi.

Duże sklepy, duże liczby

Carrefour jest obecny w Polsce od 1997 r., posiada 42 hipermarkety i 82 mniejsze sklepy. Dwa lata wcześniej w Polsce pojawiły się Biedronki, działa ich ponad 900. Pierwszy sklep z logo Tesco został otwarty w 1998 r. Zakupy można robić w 116 oddziałach, z których ponad połowa to mniejsze placówki.

Alicja Zboińska

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.