Facebook Google+ Twitter

Dwa bieguny twórczości z ciasta

Czy prace z ciasta mogą być ciekawe? Owszem. Jan Gryka wykorzystuje nietrwałe, kruche, naturalne substancje.

 Permutacje drobin obiekt, marynarka, drobiny z wystawy TYP 650, 2005/ Fot. Łukasz SolskiDrobiny ciasta pochodzą z wystawy "TYP 650", zrealizowanej w 2001 roku w Galerii Białej w Lublinie. Od tamtej pory stają się raz karmą dla gołębi, innym razem obrazem lub obiektem...

Niekiedy przyjmują postać biżuterii. Przechowywane drobiny zachowują zapisaną w nich tożsamość kilkudziesięciu osób, które w 2001 roku uczestniczyły w kreowaniu tej pierwszej wystawy.

Losy drobin dokumentowane są poprzez fotografię, film lub w formie zapisów. Powstaje swoista „historia drobin”. W niej również mieści się „Kolekcja drobin”, która jest zbiorem prac i obiektów, wykonywanych przez artystów.

 Do ich grona możemy zaliczyć absolwenta Instytutu Wychowania Artystycznego w Lublinie, Jana Grykę, który na Wydziale Artystycznym UMCS prowadzi Pracownię Rysunku.

W swojej twórczości artysta sięga do różnorodnych form wypowiedzi, m.in. performance. Najbardziej konsekwentnie posługuje się formułą instalacji, przy użyciu nietrwałych, kruchych, naturalnych substancji (mąki z wodą, jajkami czy jedwabnej nici), a także przedmiotów oklejanych drobinami ciasta.

W swoich pracach akcentuje procesualny, nietrwały charakter działania artystycznego. Kojarzy prostotę materiału z tradycyjną symboliką, a zarazem bardzo prywatnym konsekwentnym „stylem oznaczania rzeczywistości”, ujawniającym dwa bieguny: totalności wizji artystycznej i „minimalistycznej” ingerencji artysty w świat zastany.

W przemyskiej Galerii Sztuki Współczesnej, oprócz prac Jana Gryka możemy obejrzeć film, w którym głowną rolę odgrywa sam artysta.


Fragment filmu:

Zobacz także:
- Nieustająca historia drobin - fotoreportaż


 

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.