Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dwa języki, podwójna szansa. Język sąsiada daje korzysci

Redakcja
Adam K. Podgórski
Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej, Haus der Deutsch - Polnischen Zusammenarbeit w Opolu, wydał interesującą broszurę, adresowaną do rodziców dzieci dwujęzycznych w Polsce.

Opracowanie nosi tytuł: Dwa języki, podwójna szansa. Poradnik dla rodziców dzieci dorastających dwujęzycznie. Zwei Sprachen, doppelte Chanse. Ratgeber für Eltern zweisprachig aufwachsender Kinder. Oczywiście książeczka zawiera teksty polski i niemiecki.

Poradnik krótko, ale konkretnie informuje o znaczeniu języka niemieckiego na świecie, o języku niemieckim w Polsce w ogóle, i o języku mniejszości niemieckiej. Pokazuje, że język niemiecki jest językiem sąsiada i władanie nim oznacza korzyści.

Podaje wielorakie argumenty przemawiające za dwujęzycznością dzieci, podpowiada gdzie i jak uczyć maluchów języka niemieckiego: w rodzinie, w przedszkolu, w szkole i przekonuje, aby naukę rozpocząć jak najwcześniej. Radzi też jak wychowywać dziecko dwujęzyczne. Interesujące są rozważania, czy używanie w domu gwary przeszkadza w nauce języka niemieckiego. Wniosek: Posługiwanie się gwarą przez dziecko nie oznacza jednak wcale, że nie może się ono równie dobrze nauczyć języka polskiego, jak i niemieckiego. Przeciwnie, również gwara powinna być pielęgnowana poprzez historyjki, piosenki zabawy.

Dalsze rozdziały przynoszą przemyślenia na tematy: czy oglądanie telewizji pomaga w nauce języka niemieckiego, jak radzić sobie z błędami, czy można rozmawiać z dzieckiem po niemiecku, nawet jeśli samemu się nie zna perfekcyjnie tego języka, jak utrzymywać zainteresowanie językiem niemieckim i czy powinno się tłumaczyć niezrozumiałe sformułowania?

Pożyteczną książeczkę polecamy nie tylko rodzicom dzieci dwujęzycznych w Polsce. Myślę, że powinno się ją również dedykować tym, którzy w Niemczech budują bariery przed nauczaniem dzieci polskich ich ojczystego języka.

Współautor artykułu:

  • Barbara Podgórska
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto