Facebook Google+ Twitter

Dwa kraje, jeden problem

Rocznica II wojny za nami. Telewizja, prasa i internet będą nam o niej przypominać za rok. Tymczasem warto jeszcze się udać na nowoczesna wystawę zatytułowana Sygnatury Wojny.

„Nazizmu nigdy więcej na Allegro!” - wystawa Sygnatury Wojny - GCK w Katowicach / Fot. Agnieszka PrycaW Górnośląskim Centrum Kultury w Katowicach, w galerii Sektor I od 1 września odbywa się wystawa Sygnatury Wojny.

W ramach wystawy można będzie obejrzeć kilka dobrze znanych prac, między innymi: „Gott mit Uns” Leszka Knaflewskiego i „Robaki” Anny Orlikowskiej, jak też kilka zupełnych „świeżych”.

- Wystawa jest zrobiona w sposób nowoczesny, są różne media takie jak telewizja, internet. Wykorzystuje się obiekty, fotografie, wydruki. Większość artystów tworzących wystawę pochodzi z Polski, jest też jeden z Austrii. Ciekawą rzeczą jest apel dotyczący nie sprzedawania rzeczy mających związek z nazizmem na Allegro, pod którym każdy odwiedzający wystawę może się podpisać - mówi Leszek Lewandowski, opiekun galerii.

Napis „Nazizmu nigdy więcej na Allegro!” pojawił się na elewacji galerii i odnosi się do handlu hitlerowskimi gadżetami na popularnym portalu. Wewnątrz można zobaczyć plakat „Dwa kraje, jeden problem”, który podejmuje kwestię nazizmu odradzającego się w Polsce i Niemczech.

„Nazizmu nigdy więcej na Allegro!” - wystawa Sygnatury Wojny - GCK w Katowicach / Fot. Agnieszka PrycaSzczególnie interesująco wyglądają działania Janka Simona i 3 Fali. Ten pierwszy uruchomił dźwiękową instalację w jednym z katowickich kanałów, w którym można usłyszeć głos dyktatora. Natomiast streetartowa grupa 3 Fala zrealizowała akcję wlepkarską na terenie miasta oraz pokazała dwa murale. Kuratorki wystawy Jola Bielańska i Monika Lewandowska chcą również zastanowić się nad problemem uwikłania sztuki w Holokaust. Zagadnienie to naszkicowała Agnieszka Kłos 1 września, przedstawiając wykład o losach kobiecej orkiestry obozowej w Auschwitz.

Wystawa nakierowuję na przyszłość, mniej jest rozpamiętywania, martyrologicznych wątków, więcej tego co jest teraz i co można zrobić, aby sytuacja się nie powtórzyła. Przestawia myśli na „front”, nazizm nie jest „cool”, budujmy lepszy świat.

„Sygnatury wojny” - Tomasz Bajer, Rainer Ganahl, 3 Fala, Jerzy Kosałka, Leszek Knaflewski, Robert Kuśmirowski, Anna Orlikowska, Janek Simon, Bogdan Wende.

Wystawa trwa do 15 października 2009. Wstęp wolny.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.