Facebook Google+ Twitter

Dwa lata temu wstąpiliśmy do strefy Schengen

21 grudnia 2007 roku, decyzją Rady UE, Rzeczpospolita Polska wstąpiła się do strefy Schengen.

Pomnik upamiętniający Układ z Schengen / Fot. http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Schengen_Monument.jpg&filetimestamp=20051001130917Polska dołączyła do strefy Schengen wraz z ośmioma innymi państwami UE: Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, Słowacją, Słowenią i Węgrami.

Układ z Schengen został zawarty w dzielnicy Schengen w Luksemburgu 14 czerwca 1985.
Jest to porozumienie, które ma na celu zniesienie granic państwowych w ruchu osobowym. Poprawia to m.in współpracę w zakresie bezpieczeństwa i polityki, a także współpracę przygraniczną.

Układ jest otwarty dla wszystkich członków Unii Europejskiej. Wynikająca z niego swoboda przepływu osób wewnątrz tzw. strefy Schengen dotyczy nie tylko obywateli państw - sygnatariuszy, ale wszystkich osób wszelkiej narodowości i o dowolnym obywatelstwie, które przekraczają granice wewnętrzne na terenie objętym porozumieniem. 30 marca 2008 roku zostały zniesione również granice morskie i lotnicze.

Do układu z Schengen należą obecnie 22 państwa Unii Europejskiej oraz Islandia i Norwegia, wchodzące w skład Związku Paszportowego Krajów Nordyckich oraz Szwajcaria i Liechtenstein, który jest z grupą z Schengen stowarzyszony.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.