Facebook Google+ Twitter

Dwa narody, dwa języki – jedna, wspólna szansa

Współautorzy: Barbara Podgórska

Związek Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce oraz Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej w Opolu organizuje w Olsztynie konferencję popularno-naukową "Język niemiecki w regionie - niewykorzystana szansa?"

 / Fot. skan Adam K. PodgórskiKonferencja o drugim członie nazwy: Die deutsche Sprache - eine ungenutzte Chance in der Region? odbędzie się 21 września 2011 w
sali konferencyjnej Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego przy al. marszałka Józefa Piłsudskiego 7/9.

"Konstruktywna dyskusja nad funkcjonalnością języka niemieckiego w danym regionie już od lat pobudza do różnorakich przemyśleń na temat używania tego języka – piszą organizatorzy w informacji i zaproszeniu. "Konferencja jest częścią projektu "Dwa to więcej niż jeden” - kampanii promocyjno-informacyjna poświęconej zaletom dwujęzyczności polsko-niemieckiej. Głównym celem jest wzbudzenie dwujęzyczności polsko-niemieckiej w tych częściach Polski, w których zamieszkuje ludność mniejszości niemieckiej".

Konferencja adresowana jest do: nauczycieli wywodzących się ze środowisk mniejszości, metodyków, praktyków nauczania języka niemieckiego, przedstawicieli mniejszości niemieckiej oraz przedstawicieli samorządowych.

Organizatorzy liczą, że podzielą się obserwacjami i doświadczeniami edukacyjnymi oraz zastanowią się nad tym, czy obecny model nauczania języka mniejszości, jako języka ojczystego, jest funkcjonalny.

W programie znajda się m. in. referaty i wystąpienia na temat: Fakty i mity - język niemiecki jako język mniejszości niemieckiej żyjącej w Polsce północnej; Dlaczego niemiecki?- czyli jak efektywnie uczyć się i nauczać innych języka niemieckiego jako języka świata, języka sąsiada, języka mniejszości niemieckiej.

Zaplanowano też projekcję filmu „Dwa języki, podwójna szansa” oraz prezentację poradnika dla rodziców dzieci dorastających w środowisku dwujęzycznym, jako narzędzi kampanii społecznej ZNSSK w Polsce oraz DWPN, zachęcającej do polsko-niemieckiej dwujęzyczności

Dyskusję panelową: Niemiecki jako zaprzepaszczona szansa dla regionu? Stan aktualny, perspektywy języka niemieckiego w regionie, poprowadzi Rafał Bartek, dyrektor generalny Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej.
Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.