Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

8463 miejsce

Dwa narody - jedna ojczyzna

"Jestem tu z potrzeby serca, by wyrazić wdzięczność wielu pokoleniom Tatarów, którzy przez ponad 600 lat, wiernie służyli Rzeczpospolitej, budując razem z Polakami pomyślność naszej wspólnej ojczyzny" - Bronisław Komorowski.

Jeszcze szumi powiew stepów bezkresnych
Jeszcze słychać krzyk wodzów walecznych
Jak błysk buńczuka dawna tatarska chwała
Zabrzmi w sercach przyjaciół serdecznych.


"Z buńczukiem za Polskę"
Selim Chazbijewicz.

Pomnik Tatara polskiego zaprojektowany przez prof. ASP w Gdańsku, Sławoja Ostrowskiego. / Fot. Stefania Najsarek.Mijają dwa tygodnie od uroczystości odsłonięcia pomnika polskiego Tatara w Parku Oruńskim w Gdańsku, który następnego dnia, przez nieznanych sprawców został zdewastowany. Na ten czyn bezmyślnego wandalizmu Polacy zareagowali oburzeniem, ale nie wszyscy. Część, na szczęście znikoma, nie posiadając dostatecznej wiedzy na temat dziejów narodu tatarskiego i roli polskich Tatarów w naszej historii, zareagowała skandalicznymi wpisami pod tą informacją.

Takie "kwiatki" znalazłam na Forum Wirtualnej Polski (pisownia oryginalna) - np:
@ Ukochane miasto Tuska więc trzeba stawiać pomniki za kilkadziesiąt tysięcy a może milionów. Polska w kryzysie, a tu takie wydatki i to jeszcze na Tatara. Wstyd Panie Prezydencie i Premierze.
@ pomnik: To brakuje już zasłużonych Polaków, którym należało by postawić pomnik, że stawiamy innym narodowościom związanych z Polską przez najazdy i grabieże? Skąd też mamy na to pieniądze?
@ pomnik najeźdźcy: też mają co czcić
@ tra mu bylo leb zpilowac..wiecej by zarobil,, : bida w kraju, a tatarom drogocenne pomniki budują, lenin się we grobie przewraca.
Treść, forma, pisownia komentarzy, wyraźnie określają poziom i mentalność piszących tego rodzaju opinie; niemniej przynoszą one wstyd mieszkańcom Gdańska.

Od lewej przewodniczący NCKT w Gdańsku Jerzy Dżirdżis Szahuniewicz i mufti RP Tomasz Miśkiewicz. / Fot. Stefania Najsarek.Świadomość władz i środowisk intelektualnych Polski, o niekwestionowanych zasługach tej nacji dla Polski, znalazła wyraz w nadaniu wysokiej rangi wspomnianemu wydarzeniu.

Obecność kompanii honorowej Wojska Polskiego, apel pamięci, salwy honorowe, odegranie przez orkiestrę Marynarki Wojennej hymnów obu narodów - polskiego i tatarskiego - to podkreślały.

Odsłaniający pomnik prezydent RP Bronisław Komorowski w okolicznościowym przemówieniu powiedział: Jestem tu z potrzeby serca, by wyrazić wdzięczność wielu pokoleniom Tatarów, którzy przez ponad 600 lat, począwszy od bitwy pod Grunwaldem, wiernie służyli Rzeczpospolitej, budując razem z Polakami pomyślność naszej wspólnej Ojczyzny.

Okazany przez Polaków szacunek i honor, Tatarzy przyjęli z wdzięcznością i Podczas przerwy w obradach konferencji w gdańskim Nowym Ratuszu. / Fot. Stefania Najsarek.satysfakcją, czemu dali wyraz na odbywającej się w godzinach popołudniowych w gdańskim Nowym Ratuszu konferencji naukowej.

Piękne słowa pod adresem władz polskich i społeczeństwa, padały z ust prominentnych przedstawicieli Tatarstanu i innych znamienitości narodu tatarskiego przybyłych na uroczystość z wielu państw Europy i Azji, a także od przewodniczącego Narodowego Centrum Kultury Tatarów RP w Gdańsku Jerzego Dżirdżisa Szahuniewicza.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (10):

Sortuj komentarze:

Takie sytuacje i układy zawsze były trudne. Przedstawienie tego jest jeszcze trudniejsze.
Słowa uznania!

Komentarz został ukrytyrozwiń

5* Świetny artykuł. Przyznaję się, że przeoczyłam wydarzenie odsłonięcia tego pomnika. Zmobilizowała mnie Pani do powtórki z historii Polski. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 08.12.2010 16:18

Artykuł oczywiście świetny a reszta, szkoda gadać.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 08.12.2010 16:06

Palce do czoła, do ust i do piersi...

Doskonały tekst...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Warto zajrzeć też tu: http://www.portalpomorza.pl/aktualnosci/14/14293

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie wiem co powiedzieć. bo słów brak. Ta sprawa wymaga nagłośnienia. Dobrze, że Autorka już drugi raz aportuje o pomniku.
Pani Jadwiga ułański detal już wpisała.
Pozdrawiam B.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Jadziu, prawda jest banalna, pomnik stoi w Parku Oruńskim, a Orunia nie ma najlepszej opinii... Nie takie rzeczy, niestety, złomiarze już kradli...:-(

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wpisy zacytowane przez Autorkę dają świadectwo, że działa tam jakaś grupa wściekłej, antypolskiej ciemnoty, która była w stanie zorganizować kradzież buńczuka, uzywanego również przez kawalerie polską:

"Ułani RB5, spadkobiercy tradycji 15 pułku ułanów poznańskich z buńczukiem wzoru przedwojennego (po lewej) i proporcemBuńczuk - drzewce zakończone kulą lub grotem, ozdobione końskim włosiem.
Buńczuk stanowił symbol władzy w armii tureckiej oraz wojskach tatarskich i kozackich. W XVII w. zaadoptowany przez wojska polskie. Dziś używany w formacjach odwołujących się do tradycji kawaleryjskich.
Współczesny buńczuk składa się z niklowanej lancy długości 270 cm, zakończonej grotem. Przy grocie zawieszony jest na niklowanym łańcuszku czarny ogon z włosa końskiego oraz proporczyk w barwach narodowych. Pododdział, któremu zostaje nadany tytuł honorowy "Wzorowy Pododdział" otrzymuje wraz z buńczukiem gwóźdź okolicznościowy z wygrawerowanymi inicjałami nazwy jednostek, datą nadania, który umieszcza się na lancy buńczuka. Gdy pododdział trzykrotnie otrzyma ten tytuł, otrzymuje on buńczuk na własność. Buńczuk towarzyszy pododdziałowi w wystąpieniach z okazji świąt państwowych i wojskowych oraz innych uroczystości."
http://www.zgapa.pl/zgapedia/Bu%C5%84czuk.html

Komentarz został ukrytyrozwiń

5* Interesujące.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo ciekawy artykuł. Pozdrawiam Steniu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.