Dwa oblicza reprezentacji, towarzyski remis Polski z Rosją

Krzysztof Baraniak
W ostatnim sprawdzianie przed wrześniowymi eliminacjami do mistrzostw Europy, piłkarska reprezentacja Polski zremisowała w Moskwie z Rosją 2:2. Gospodarze prowadzili już 2:0 po bramkach Dmitrija Syczewa i Romana Pawluczenki, lecz wyrównanie biało-czerwonym przyniosły gole Jacka Krzynówka i Jakuba Błaszczykowskiego.

W 72. minucie podopieczni Leo Beenhakkera wreszcie udokumentowali przewagę optyczną zdobyciem kontaktowego gola. Błaszczykowski podał na dwudziestym metrze do Krzynówka, a ten fantastycznym strzałem w okienko nie dał szans rosyjskiemu bramkarzowi. Po czterech minutach w roli głównej wystąpił już skrzydłowy Borussi Dortmund. Błaszczykowski wykorzystał błąd obrońcy rywali, wpadł z piłką w pole karne i zewnętrzną częścią stopy skierował ją do siatki, wyrównując stan pojedynku.

W 83. minucie to, co wcześniej wydawało się niewiarygodne, mogło stać się prawdziwe. Z prawej strony boiska piłkę Dudce wyłożył jak na tacy rezerwowy Łukasz Piszczek, ale zawodnik Wisły Kraków trafił jedynie w poprzeczkę. W doliczonym czasie gry niecelnie głową uderzał jeszcze Lewandowski i kilkadziesiąt sekund później podział punktów w towarzyskim meczu Polski z Rosją stał się faktem.

Po słabej postawie przez pierwsze trzy kwadranse, w drugiej połowie biało-czerwoni zaprezentowali się już znacznie lepiej. Stosunkowo dobra gra w ofensywie, gdzie pierwsze skrzypce grali strzelcy bramek, Jacek Krzynówek i Jakub Błaszczykowski może dawać nadzieje na sukces w szlagierowym spotkaniu z Portugalią. Sporym zmartwieniem Leo Beenhakkera będzie jednak szereg błędów i nieporozumień w obronie, które przed wylotem do Lizbony trzeba skutecznie wyeliminować. Przed kadrowiczami 17 dni, jakie pozostały do arcyważnej potyczki z Portugalczykami. 17 dni ciężkiej pracy i treningów, które pozwolić mają na sukces w starciu z wyżej notowanym rywalem. Wszak polscy kibice mają jeszcze w pamięci bajkowe wspomnienie z Chorzowa...

Rosja 2:2 Polska