Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

6722 miejsce

Dwa polskie budynki w rankingu Building of the Year 2012

Decyzją internautów tytuł Budynku Roku 2012 w kategorii "kultura" został Małopolski Ogród Sztuki w Krakowie, a w kategorii "muzea i biblioteki" nagrodzono Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka w Katowicach

Wizualizacje projektu gmachu Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej / Fot. Dariusz Herman i Piotr Śmierzewski Dwa polskie projekty architektoniczne zostały wyróżnione jako najpiękniejsze budowle 2012 roku w plebiscycie organizowanym przez magazyn ArchDaily, międzynarodowy i opiniotwórczy portal internetowy, poświęcony architekturze.
W komentarzu do plebiscytu magazyn ArchDaily, wszystkie projekty zostały wyróżnione ze względu na ich wygląd i projekt, ale również dlatego, że "stanowią wpływ dla społeczeństwa i ich wpływ na społeczności lokalne". W sumie, do plebiscytu organizowanego przez "ArchDaily", zostało zgłoszonych prawie tysiąc budynków z całego świata.

Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka w Katowicach

Projekt nowoczesnej biblioteki pokrytej czerwonym piaskowcem to dzieło pracowni HS99, za który architekci byli już wielokrotnie nagradzani. Budynek znajduje się w centrum Katowic i zajmuje powierzchnię ok. 12 tys. metrów kwadratowych został oddany do użytku w październiku 2010 roku. W budowli znajdują się m.in. czytelnie, sala konferencyjna oraz sale dydaktyczne. Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka zdobyła już m.in. nagrodę główną w konkursie na Architekturę Roku 2011 w kategorii "Obiekt Roku"
oraz została jednym z 101 najciekawszych budynków ostatniego dziesięciolecia w Polsce i zwyciężyła w architektonicznym konkursie tygodnika Polityka.
więcej o CINiBA

Małopolski Ogród Sztuki / Fot. Krzysztof IngardenMałopolski Ogród Sztuki w Krakowie

Jako najpiękniejszy budynek kulturalny nagrodę otrzymał czterokondygnacyjny MGA (Małopolska Garden of Arts). Kompleks został zaprojektowany przez architektów z krakowskiej pracowni Ingarden & Ewy Architects z Krakowa (wielokrotnie nagradzani międzynarodowymi nagrodami, m.in. w konkursie The International Property Awards) wspólnie z pracownią K3.
Budynek o powierzchni 5 tys. metrów kwadratowych mieści m.in. teatr, mediateka, sala konferencyjna, miejsce wystawowe, sala koncertowa oraz kawiarnia.
Ciekawym rozwiązaniem jest wkomponowany ogród w środku budynku, na który architekci zwrócili szczególną uwagę. W jego centralnej części znajduje się klon, który został z dwóch stron "otoczony" przez ściany budynku. Specjalnie zaprojektowano dach, który umożliwia drzewu dalsze rośnięcie.
Budynek został już wcześniej nagrodzony prestiżową nagrodą im. prof. Janusza Bogdanowskiego dla najlepszego budynku architektonicznego w Krakowie.
więcej o MOS
CINiBA w obiektywie / Fot. Foto: CINiBACINiBA nocą / Fot. CINiBACINiBA nocą / Fot. CINiBAMałopolski Ogród Sztuki w Krakowie / Fot. www.mos.art.plMałopolski Ogród Sztuki w Krakowie / Fot. www.mos.art.plMałopolski Ogród Sztuki w Krakowie / Fot. www.mos.art.pl

Inni zwycięzcy w plebiscycie ArchDaily

W plebiscycie wortalu ArchDaily nagrodzone zostały również m.in: welodrom w Londynie, wiszące ogrody w Wietnamie, Centrum Kinowe w Madrycie, Biura D38 w Barcelonie oraz Absolute Towers w Kanadzie.

ranking ArchDaily

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.