Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

13071 miejsce

Dwa pomniki w centrum Szczecina

Samo centrum Szczecina. Dwa sąsiadujące ze sobą place. Dwa stojące na nich pomniki. Cóż w tym dziwnego?

Pomnik Wdzięczności bez zwieńczenia. / Fot. Tadeusz ŚledziewskiDwa sąsiadujące ze sobą place – Plac Żołnierza Polskiego i Plac Lotników. Dwa stojące na nich pomniki. Zazwyczaj w centralnych punktach miast stawiane są pomniki. Więc o co chodzi? – Pytanie krótkie i konkretne, ale – nie łatwe. Niby wszystko w porządku – a jednak, nie w porządku. Pomnik na Placu Żołnierza Polskiego – to Pomnik Wdzięczności dla Armii Radzieckiej. Pomnik na Placu Lotników – to Pomnik Bartolomeo Colleoni'ego.

Ten pierwszy to wysoka kolumna z postaciami robotnika i żołnierza, trzymającymi się za ręce. W oryginale kolumna zwieńczona była pięcioramienną gwiazdą, stanowiącą element godła byłego ZSRR. Właśnie ta gwiazda została z wierzchołka kolumny zdjęta w początkach polskiej transformacji, na świadectwo odseparowania się od ZSRR. Pomnik bez zwieńczenia wygląda dziwacznie, niczym sterczący kikut urwanej, ludzkiej kończyny. Odrażający, choć jednocześnie wzbudzający politowanie, jak każde okaleczenie.

Mojemu koledze w miejsce oderwanej – podczas odpalania sylwestrowych fajerwerków – dłoni, wstawili protezę. Pomnikowi w zamian gwiazdy nic nie wstawiono. Choć niewiele trzeba zrobić, aby pomnik znowu wyglądał jako "pełnosprawny". Wystarczyłoby w miejsce gwiazdy wstawić nasze, polskie godło. Nazwę zmienić na Pomnik Wdzięczności Poległym na Szlakach Wyzwolenia Szczecina. Nazwa trafna i odpowiednia, choćby dlatego, że Szczecin został wyzwolony i przypisany Polsce. A ludzie ginęli na szlakach wyzwalania, nie tylko Szczecina. Nie ważne, jakiej narodowości. Każdemu życie jest drogie. Jeśli oddał je wyzwalając nasz gród – należy mu się cześć i wdzięczność.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 04.11.2009 19:53

Tadeusz przejdź się na spotkania z radnymi miasta, porusz problem :) Naprawdę czasami można podsunąć pomysł i będą tego efekty. Ludzie przechodzący na co dzień obok tych pomników już się przyzwyczaili do ich widoku i nie reagują na jakże istotne sprawy.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 01.11.2009 22:45

Tadeuszu Drogi, to samo clou ponadczasowego tematu: "Widok trzymających się za ręce postaci robotnika i żołnierza też nie powinien źle się kojarzyć. Przecież to jakby pierwowzór naszej "Solidarności". Nie ma więc przeszkód, ani przeciwwskazań ideowych, zwieńczenia kolumny naszym piastowskim orłem. Szkoda, że radni naszego miasta poszli na łatwiznę. Kazali usunąć znienawidzoną gwiazdę, ale na to – czym ją zastąpić – zabrakło koncepcji; może i chęci. Likwidowanie obiektów, czy przedsiębiorstw, ostatnio – Polakom – wychodzi najlepiej. Stało się niemal narodową specjalnością." 5* Marr

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Pomnik Wdzięczności Poległym na Szlakach Wyzwolenia Szczecina" - dobra nazwa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.