Facebook Google+ Twitter

Dwa razy pierwsze miejsce dla Myślenic

Kolejny rok z rzędu przyniósł Myślenicom laury za pierwsze miejsce w ogólnopolskim rankingu inwestycji w infrastrukturę techniczną w latach 2011 - 2013.

 / Fot. K. PacekPodczas XII Samorządowego Forum Kapitału i Finansów na ręce burmistrza Macieja Ostrowskiego trafiło jeszcze trofeum za I miejsce w Polsce za wykorzystanie środków europejskich. „To już drugie nasze czołowe miejsce w ogólnopolskim rankingu dot. inwestowania w infrastrukturę techniczną. W zeszłym toku również odebraliśmy statuetkę Kazimierza Wielkiego w tej samej kategorii za lata 2010-2012. To dowód na to, że Myślenice cały czas podążają do przodu i robią to najlepiej w całym kraju – komentuje Maciej Ostrowski burmistrza Miasta i Gminy Myślenice. Na wysokiej pozycji Myślenic z pewnością zaważył realizowany projekt „Czysta woda dla Krakowa, uporządkowanie gospodarki wodno – ściekowej na terenie Gminy Myślenice”. Obecnie trwają prace związane z rozszerzeniem projektu, na które Gmina pozyskała z Unii Europejskiej dodatkowe 55 milionów zł. (W 2010 roku na budowę sieci wodno-kanalizacyjnej Gmina otrzymała ponad 112 mln zł z UE). „Ta inwestycja utrzymuje nas nie tylko na wysokim poziomie pod względem infrastruktury technicznej, ale też w kategorii wykorzystania środków europejskich” – dodaje Maciej Ostrowski. „Oczywiście otrzymywane przez nas dotacje na konkretne projekty wymagają także wkładu własnego. Nawiązując do ostatnio niechlubnego rankingu zadłużonych miast, chciałbym uspokoić mieszkańców i wytłumaczyć co oznacza takie zadłużenie. Można to porównać do osoby, której dochody roczne wynoszą 100 000 zł, a decyduje się na kredyt wysokości 200 000zł. Wówczas jego zadłużenie wyniesie 200%. Warto zwrócić też uwagę, że Gmina ma ustawowo zagwarantowany stały dochód”.

W rankingu wydatków inwestycyjnych (liczonych per capita) pod uwagę brane są wydatki na infrastrukturę techniczną, bowiem mają one nadal kluczowy wpływ na rozwój gospodarczy i jakość życia mieszkańców. Aby uniknąć przypadkowych skoków wyników, corocznie brane są pod uwagę wydatki budżetów z trzech poprzednich lat, dzięki czemu premiowane są samorządy systematycznie pracujące na tym polu. Wyniki obliczane są na podstawie danych ze sprawozdawczości budżetowej oraz danych statystycznych dla każdej gminy oddzielnie na podstawie dosyć prostego algorytmu. Samorządy za wyróżnienia nic nie płacą. Wygląda na to, że taka bezinteresowna postawa to już dzisiaj rzadkość wśród różnych konkursów i wyróżnień.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.