Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

2210 miejsce

"Dwa Teatry" w Sopocie. Grand Prix dla Marcina Wrony

W Sopocie zakończył się 25 maja 2016 roku trwający trzy dni XVI Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej.

Logo festiwalu Dwa Teatry. / Fot. TVPO Grand Prix festiwalu rywalizowało 12 spektakli telewizyjnych i 20 słuchowisk radiowych. Najlepsze nagrodzono podczas gali zamknięcia, którą prowadzili Agnieszka Szydłowska i Artur Orzech. Pierwsze nagrody wręczono jednak już podczas gali otwarcia: Wielkimi Nagrodami XVI festiwalu „Dwa Teatry” za wybitne kreacje telewizyjne i radiowe otrzymali Stanisława Celińska i Henryk Talar.
W tym roku po raz pierwszy przyznano honorowe nagrody publiczności, które przypadły „Damom i huzarom” Fredry w reżyserii Krystyny Jandy i słuchowisku „Zegarek” Szaniawskiego w reżyserii Janusza Kukuły.

Teatr Polskiego Radia

Najwyższe trofeum w konkursie radiowym zostało przyznane słuchowisku Sandry Szwarc "Von Bingen. Historia prawdziwa" w reżyserii Waldemara Modestowicza w realizacji Macieja Kubery. Nagrodzono również grające w tym słuchowisku aktorki: Julię Kijowską i zmarłą niedawno Halinę Skoczyńską. Nagrody aktorskie w tej kategorii otrzymali także Krzysztof Gosztyła, Angelika Kurowska i Eryk Lubos. Nagroda za reżyserię słuchowiska Teatru Polskiego Radia "Wampir" trafiła do rąk Igora Gorzkowskiego. Najlepszym spektaklem radiowym dla dzieci i młodzieży okazało się słuchowisko "Tam, gdzie mieszka cisza" Aleksandry Chmielewskiej w reżyserii Anny Wieczur - Bluszcz zgłoszone przez Polskie Radio Gdańsk. Nagrody indywidualne trafiły ponadto do Andrzeja Brzoski i Piotra Mossa.

Teatr Telewizji Polskiej

Scena ze sztuki Ich czworo w reżyserii Marcina Wrony. / Fot. TVPGrand Prix XVI Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej zdobył spektakl "Ich czworo. Tragedia ludzi głupich" Gabrieli Zapolskiej wyreżyserowany przez zmarłego w minionym roku Marcina Wronę. Poza reżyserem, aktorami, scenografkami nagrodzono także montażystkę spektaklu, Beatę Barciś. Nagrodę za reżyserię spektaklu "Mąż i żona" (premiera telewizyjna odbędzie się w poniedziałek, 30 maja br.) otrzymał Jan Englert, a grające w nim Beata Ścibakówna i Milena Suszyńska otrzymały nagrody za najlepsze role żeńskie. W kategorii ról męskich najwyżej oceniono kreacje Sławomira Orzechowskiego i Andrzeja Zielińskiego w spektaklu "Ludzie i anioły". Witolda Adamka nagrodzono za zdjęcia do "Męża i żony", "Domu kobiet" i "Ja, Feuerbach", Mateusza Kasprzaka za scenografię do "Historyi o chwalebnym zmartwychwstaniu pańskim", a Bartłomieja Woźniaka za muzykę do spektaklu "Tato" w reżyserii Małgorzaty Bogajewskiej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.