Facebook Google+ Twitter

Dwa zamachy bombowe w Pakistanie. Zginęło 60 osób

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-02-18 14:34

W wyniku dwóch zamachów bombowych w Pakistanie zginęło niemal sześćdziesiąt osób. Liczba ofiar może się zwiększyć, ponieważ część rannych jest w stanie krytycznym. Oba zamachy zostały przeprowadzone w miejscach pełnych ludzi.

Do jednego z nich doszło w meczecie w rejonie Khyber, do drugiego na targu zwierzęcym w rejonie Orakzai.

W meczecie w rejonie Khyber, w chwili eksplozji przebywało co najmniej sto pięćdziesiąt osób. Byli to muzułmańscy wierni, którzy zebrali się na modlitwę. Z kolei w rejonie Orakzai setki ludzi handlowało zwierzętami na lokalnym targu. Śledztwo ma ustalić, czy eksplodowały podłożone ładunki, czy też ataków dokonali zamachowcy samobójcy.

Za ataki na miejsca, w których gromadzą się ludzie odpowiedzialni są talibowie. Atakują oni te społeczności lokalne, które nie popierają ich ruchu oraz czynnie występują przeciw obecności ekstremistów na swych terytoriach.

Rejon pogranicza pakistańsko - afgańskiego zamieszkują plemiona pasztuńskie, które od stuleci cieszyły się daleko posuniętą autonomią w stosunku do wszelkich władz zewnętrznych. Talibowie, korzystając z autonomicznego statusu tych ziem, zaczęli w czasie ostatniej wojny w Afganistanie wykorzystywać te obszary jako miejsce schronienia przed siłami NATO.

Miejscowa ludność przyjmowała ich początkowo chętnie, ale wraz z napływem ekstremistów pochodzenia arabskiego oraz środkowo - azjatyckiego zaczęło dochodzić do konfliktów między autochtonicznymi mieszkańcami ziem pogranicza i przybyszami z innych rejonów świata.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.