Facebook Google+ Twitter

Dwadzieścia milionów dolarów pod materacem

Kiedy amerykańscy agenci federalni zatrzymali pewnego obywatela Brazylii, przeszukali jego mieszkanie w Massachusetts. Wykryli 20 milionów dolarów w banknotach, schowane w materacu łóżka. Pieniądze pochodziły z ogromnej piramidy finansowej.

Zrzut z ekranu Twitter (US Attorney MA) / Fot. screenshot by Pawel JankowskiKiedy amerykańscy agenci federalni zatrzymali pewnego obywatela Brazylii, przeszukali jego mieszkanie w Massachusetts. Wykryli 20 milionów dolarów w banknotach, schowane w materacu łóżka. Pieniądze pochodziły z ogromnej piramidy finansowej.

Na szczęście śledczy opublikowali materiał zdjęciowy z przeprowadzonej akcji. Nie trzeba kłopotać wyobraźni, aby przekonać się ile miejsca może zajmować 20 milionów dolarów w banknotach (patrz zdjęcie po lewej).

Pieniądze zostały przejęte w toku czynności śledczych, związanych z piramidą finansową o nazwie TelexFree. Było to efektem zatrzymania obywatela brazylijskiego, któremu zarzucono pranie brudnych pieniędzy w porozumieniu z innymi osobami. 28-letni Cleber Rene Rizerio Rocha przyznał się, że przebywał w Stanach Zjednoczonych, by osobiście nadzorować finansowe machinacje.

TelexFree, która sprzedawała usługi telefonii internetowej, "była w rzeczywistości ogromną piramidą finansową", odnotowano w sądowych aktach sprawy. Władze federalne zainteresowały się autorami całego przedsięwzięcia w 2014 roku. Według sądowych akt "blisko 965,225 osób straciło pieniądze kiedy TelexFree upadł, ich straty szacuje się na łączną sumę około 1,755,927,755 dolarów".

W następstwie upadku firmy w Massachusetts, szefowie TelexFree w Brazylii planowali sięgnąć po pieniądze pozostawione w Stanach Zjednoczonych. Rocha był jednym z tych ludzi, których wysłano z Brazylii dla realizacji tych zamiarów. Podróżował do USA w styczniu i czerwcu 2016 roku, ale podówczas pieniędzy nie podjęto.

Po raz kolejny Rocha pojawił się w Stanach w pierwszy dzień nowego roku. Przybył do Nowego Jorku, by przygotować i ostatecznie urzeczywistnić kolejną próbę. Został aresztowany w Massachusetts w dniu 4 stycznia, po spotkaniu "w restauracji w Hudson, ze współpracującym świadkiem, któremu rzekomo dał walizkę z 2,2 miliona". Później tego samego dnia, agenci ujawnili zgromadzone środki pieniężne w mieszkaniu Brazylijczyka.

Cleber Rene Rizerio Rocha Grozi może spodziewać się kary 20 lat więzienia. W poniedziałek sędzia federalny nakazał zastosować środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztu, z uwagi na niebezpieczeństwo ucieczki obwinionego w obliczu poważnych zarzutów.

źródła: US Attorney MA (Twitter)
NPR

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.