Facebook Google+ Twitter

Dwadzieścia trzy drużyny rywalizowały w zawodach łazików marsjańskich (wideo)

Pod Rzeszowem zorganizowano zawody łazików marsjańskich. W European Rover Challenge 2016 wystartowało 23 drużyny z Polski i sześciu innych krajów świata.

 / Fot. TVN24/x-newsW Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w podrzeszowskiej Jasionce odbyły się zawody łazików marsjańskich. W zawodach wystartowały 23 drużyny z 7 krajów świata, m.in. Kanady, Australii i Bangladeszu. Polskę reprezentowało 15 drużyn.

Drużyny, które zakwalifikowały się do finału miały ponad 3 miesiące na to, aby przygotować swoje łaziki do sprostania konkursowym zadaniom. Pojazdy rywalizowały na specjalnie przygotowanej arenie, imitującej marsjański grunt, a zadania jakie przed nimi postawiono, były odbiciem rzeczywistych zadań wykonywanych przez łaziki na powierzchni Marsa.
Zawody wygrała ekipa Raptors z Politechniki Łódzkiej. Drugie miejsce zajęła drużyna Impuls z Politechniki Świętokrzyskiej, a na najniższym stopniu podium znaleźli się kanadyjscy studenci McGill z Queens University z Kingston.

- My już znamy te zespoły, my się z nimi widzimy drugi czy trzeci raz i rzeczywiście wiemy, co mogą zaprezentować, chociaż zawsze jest jakiś element zaskoczenia - mówił dyrektor techniczny European Rover Challenge Krzysztof Skocki.

Przy okazji zawodów rząd ogłosił założenia Polskiej Strategii Kosmicznej do 2030 r. - Chcielibyśmy zwiększyć udział sektora kosmicznego w obrotach tego sektora w całej Europie. Chcielibyśmy, aby do 2030 r. ten udział zwiększył się do 3 proc. - ogłosiła Jadwiga Emilewicz, wiceminister rozwoju.

TVN24/x-news/aip

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Będę się głupio upierał jednak, że póki co były to zawody łazików podrzeszowskich, a nie marsjańskich.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.