Facebook Google+ Twitter

Dwanaście mglistych miesięcy

10 kwietnia 2010 roku. Słoneczny ranek. Gdzieś z głębi domu dochodzi zszokowany głos spikera informujący o katastrofie rządowego tupolewa. Nie, to jakiś idiotyczny żart. Ale wkrótce miało się okazać, że to prawda, tragiczna prawda.

10 kwietnia pod Smoleńskiem rozbił się rządowy samolot z parą prezydencką i 94 osobami na pokładzie. Zginął prezydent, dla którego sprawa Polski była rzeczą najświętszą i najważniejszą, zginęła pani Maria, która roztaczała wokół siebie ciepło i poczucie bezpieczeństwa. Zginął prof. J. Kurtyka, człowiek, który swe życie poświęcił walce o pamięć, zginął młody, energiczny polityk Sebastian Karpiniuk. Aż trudno uwierzyć, że jego auto już nigdy nie będzie stało na goleniowskim lotnisku. Nie ma już wśród żywych wielu znanych postaci: prezydenta R. Kaczorowskiego, K. Skrzypka, A. Szczygło, ppłk. Cz. Cywińskiego, T. Merty, A. Przewoźnika, R. Rumianka, I. Jarugi- Nowackiej, P. Nurowskiego, J. Szymanek-Deresz, wicemarszałka, piłsudczyka K. Putry. Trudno będzie zapełnić lukę po śmierci załogi, członków BOR-u, posłów, ale nade wszystko członków rodzin. Oni wszyscy lecieli, aby oddać hołd polskim oficerom zamordowanym przez sowietów w Katyniu. Lecieli, aby utrwalić o nich pamięć.

Co kryje polska pamięć?

Polska pamięć jest pamięcią szczególną. I choć często od niej uciekamy ona wraca i nie da się wyrzucić do kosza jak niewypalone znicze. Przez wieki nikomu nie udało się jej zniszczyć. Kiedy dotarła do Polski informacja o katastrofie, dziesiątki tysięcy ludzi składa hołd ofiarom. Pod Pałacem Prezydenckim morze zszokowanych twarzy, morze światła i nieme pytanie: dlaczego?
Tragedia w Smoleńsku połączyła społeczeństwo, stłumiła na moment polityczne waśnie. Hołd tragicznie zmarłym oddawano na całym świecie. Mówiono o tym tragicznym wydarzeniu w kontekście wydarzeń katyńskich sprzed 70 laty. O tysiącach pomordowanych polskich oficerach.
Spełniło się marzenie prezydenta L. Kaczyńskiego o tym, aby świat poznał prawdę o Katyniu.
Zjednoczeni w smutku pozostaliśmy różni. Różnice te stają się coraz widoczniejsze, zwłaszcza po pogrzebie prezydenckiej pary. Wtedy już nie trzeba było zachowywać pozorów. Rozpoczyna się walka z tymi od "krzyża", deptanie cudzych uczuć, nagonka na zwolenników "smoleńskiego mitu". Rozpętała się niebywała eskalacja nienawiści, i to z każdej strony. Ta polsko-polska wojna (jak chciał Wajda) wyprała wielu z resztek wrażliwości, takiego zwyczajnego ludzkiego uczucia. Ludziom należy pozwolić celebrować pamięć w sposób dla nich najlepszy. Paradoksalnie to zabrzmi, ale gdy poddadzą się "ci spod krzyża" zabraknie woli walki o prawdę. Zresztą im więcej wobec nich agresji tym ich opór jest silniejszy, a pamięć o prezydencie Kaczyńskim, wbrew woli przeciwników rośnie. "Pamięć o prezydencie, który zginął w symbolicznym miejscu w symbolicznym czasie, nie tylko przetrwa, ale urośnie. Nie wbrew działaniom części dzisiejszych elit, ale także dzięki nim" - I. Janke.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (61):

Sortuj komentarze:

Judasz
  • Judasz
  • 09.04.2012 19:19

?????????? {} !

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Arku mnie nie interesują różne teorie, ja chcę znać opinie naukowców i specjalistów. Mam wiele pytań, wiele niejasnych wydarzeń, które chciałabym poznać. Myślę, że dla zachowania należytej powagi dla tej konkretnej sytuacji nie należy robić kabaretu, cytując np . wyrwane z kontekstu słowa pana Kaczyńskiego. Sądzę, że pan Kaczyński wie o sprawie o wiele więcej niż całe stado pismaków i dlatego dziwię się, że tego nie mówi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Magdo.
Kolejne dwanaście miesięcy okazały się bombowymi.
Jarosław Kaczyński już rozwikłał zagadkę katastrofy smoleńskiej i w żadnej mierze nie wykorzystuje tego tematu do bieżącej polityki.
Dzisiaj Onet publikuje wywiad z Panem Prezesem, w którym mowi:

"- Solidarna Polska nieuczciwe chce się podpiąć pod sprawę Smoleńska. Najpierw chcieli się od tej sprawy odciąć, a teraz chcą wskoczyć na tego konia. Kiedy widzą, że Smoleńsk się nakręca, to nagle stają się gorącymi orędownikami tej sprawy."

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mija kolejny rok od katastrofy, kolejnych 12 mglistych miesięcy. Nasza słaba dyplomacja, nasze słabe państwo tak jak nie było w stanie zadbać o bezpieczeństwo swojego Prezydenta i towarzyszących Mu osób, tak teraz nie potrafi , bądź nie chce rozwikłać zagadki katastrofy smoleńskiej.Dzisiejsze prowadzone przez polskie organy ścigania śledztwo odsłania totalną słabość wewnętrzną i zewnętrzną Polski a przede wszystkim polskiej polityki zagranicznej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Polecam ciekawy artykuł http://www.twojewiadomosci.com.pl/content/smole%C5%84sk-czyli-jak-pogrzeba%C4%87-prawd%C4%99-0

Komentarz został ukrytyrozwiń

Rząd działa ręka w rękę ze wschodnimi sąsiadami. Nasi nie mogą za wiele się przeciwstawić, bo tamci mogliby ujawnić takie sobie rozmaitości. Panu(i) Lewemu polecam mój komentarz
link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Jerzy nie myślę tak jak pan , przykro mi. Z tego co mi wiadomo to tablice powiesili konkretni ludzie. O tym zdarzeniu poinformowane było nasze MSZ, wiedzieli o tym również gospodarze Smoleńska. Czynności tej towarzyszyły media. Władze rosyjskie nie akceptowały tej tablicy z takim napisem i kilkakrotnie informowały o tym naszą dyplomację. A ci nie reagowali tylko czekali co dalej z tego będzie. Słyszał pan zapewne wypowiedzi przedstawicieli naszego MSZ? Skoro uznano, że jest to samowola to dlaczego nie było przez kilka miesięcy żadnej reakcji ze strony polskich władz?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Magdo, wzięła Pani to do siebie?:-)) Czy mam rozumieć, że Pani tak jak ja uważa, że powieszenie tej tablicy to była dywersja wobec własnego narodu? Jeżeli tak, to przepraszam Panią...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Jerzy proszę chociaż raz swoje opinie poprzeć dowodami i chociaż niech one będą obiektywne.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Gdyby tablicę zdjęto z inicjatywy polskiego MSZ śmiem twierdzić, że pierwszą osobą która by tu z tego powodu podniosła krzyk była by... A nie, nie... nie napiszę, pomyślcie sami:-))))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.