Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

16981 miejsce

Dwie lady J, czyli "Jolanta|Zamek Sinobrodego" w Operze Narodowej

"Jolanta" Piotra Czajkowskiego i "Zamek Sinobrodego" Béli Bartóka to historie dwóch lady J. - Jolanty i Judyty. Kobiety stanowią swoje przeciwieństwo i jednocześnie świetnie się uzupełniają.

"Jolanta" Piotra Czajkowskiego. Na zdjęciu Tatiana Monogarova (Jolanta) / Fot. Teatr Wielki Opera Narodowa"Jolanta" to opera przypominająca bajkę pełną czaru, lecz ze słodko-gorzkim zakończeniem. Libretto Modesta Czajkowskiego według baśni duńskiego poety Henrika Hertza opisuje losy Jolanty, niewidomej kobiety, która nie zdaje sobie sprawy ze swojej ułomności. Myśli, że oczy służą jedynie do płaczu. A to, że wciąż panuje ciemność jest czymś normalnym. Jej ojciec, król René chce zachować jej kalectwo w sekrecie, nie tylko przed nią, lecz także przed jej narzeczonym Robertem. Dlatego żyje ona w odosobnieniu i nikt obcy nie może się do niej zbliżać. Pewnego dnia na jej drodze staje Vaudemont, przyjaciel Roberta, który zakochuje się w niej od pierwszego wejrzenia. Przeżywa prawdziwy szok, gdy odkrywa skrywaną przed światem tajemnicę. Czy jego miłość może pomóc odzyskać jej wzrok?

"Zamek Sinobrodego" Béli Bartóka. Na zdjęciu Nadja Michael (Judyta) i Gidon Saks (Sinobrody) / Fot. Teatr Wielki Opera NarodowaNatomiast "Zamek Sinobrodego" to opera mroczna, przepełniona grozą i niepokojem, które towarzyszą widzom od samego początku. Libretto Béli Balázsa opowiada o Judycie, która porzuca swoje dotychczasowe życie - narzeczonego i dom rodzinny, i udaje się do zamku Sinobrodego. Choć mężczyzna ten cieszy się złą sławą, fascynuje dziewczynę - do tego stopnia, że wchodzi do jego domu. I tym samym wydaje na siebie wyrok, choć jeszcze o tym nie wie. Wierzy, że jej miłość odmieni i rozświetli jego mroczny zamek. Jest na tyle zuchwała i wścibska, że chce poznać jego sekrety i domaga się otwarcia siedmiu pokoi. W pierwszym jest katownia, w drugim - zbrojownia. W kolejnych - skarbiec i ogród. W piątym roztacza się przepiękne królestwo Sinobrodego. Szósty pokój przepełniony jest morzem łez. A co kryje siódma komnata? Judyta musi wiedzieć, nie zwraca uwagi na słowa Sinobrodego "Kochaj i nie pytaj o nic!"...

Reżyser Mariusz Treliński wpadł na świetny pomysł połączenia dwóch jednoaktówek, które na pierwszy rzut oka nic nie łączy. Wyszedł z tego znakomity spektakl o różnych odmianach miłości. Losy dwóch lady J. - Jolanty i Judyty stanowią swoje przeciwieństwo. Jolanta nie miała najważniejszego daru - wzroku, żyła w ciemności, lecz gdy poznała Vaudemonta, odzyskała wolę walki i wiarę w lepsze życie. Z kolei Judyta miała wszystko - dom rodzinny i kochające ją osoby, jednak poświeciła to wszystko dla mrzonki, fascynacji. Zakochała się w człowieku bezwzględnym, o którym krążyły straszne historie i który stał się przyczyną jej zguby. Pierwsza nie widzi, ale wyczuwa świat innym zmysłami. Druga choć widzi, nie dostrzega niebezpieczeństwa. Dopiero pod koniec spadają jej klapki z oczu, ale jest już za późno. Sama dochodzi do prawdy i przypłaca to własnym życiem:

Otwórz siódme drzwi.
Wiem, rozumiem Sinobrody
Co jest za siódmymi drzwiami
Krew na każdej sztuce broni
Krwawa najpiękniejsza z koron
Ziemia krwawa pod kwiatami
Chmura rzuca krwawy cień
Wiem, już wiem mój Sinobrody
Skąd łez tyle w morzu białym


Można spojrzeć na to także z innej perspektywy. Jolanta w pierwszej części spektaklu uwalnia się od toksycznej miłości ojca, by w drugiej części powrócić jako Judyta do zamku Sinobrodego i poświęcić wszystko dla niebezpiecznej miłości. Sama skazała się na taki los.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Zgadzam się, spektakl zapada w pamięć :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Byłam i gorąco polecam, wyjątkowe wrażenie zrobiła na mnie opera Zamek Sinobrodego Bartoka. Wspaniała reżyseria Mariusza Trelińskiego i scenografia Borisa Kudlicka. Niepowtarzalne przeżycie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.